ندای لرستان

آخرين مطالب

وزارت کار اعلام کرد: از هر 10 نفر بیکار 4 نفر فارغ التحصیل دانشگاهی هستند اقتصادي

وزارت کار اعلام کرد: از هر 10 نفر بیکار 4 نفر فارغ التحصیل دانشگاهی هستند
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - ایسنا /مدیرکل نظارت و هماهنگی طرح‌های کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با اشاره به بالا بودن نرخ بیکاری فارغ التحصیلان زن گفت: از هر 10 نفر بیکار در کشور 4 نفر فارغ التحصیل دانشگاهی هستند و عمده فارغ التحصیلان با فضای کسب و کار روز آشنایی ندارند و از فرصت دریافت مجوز یا گرفتن وام و تسهیلات ارزان قیمت استفاده نمی‌کنند.
قاسم رستم‌پور اظهار کرد: در مدت فعالیت دولت سیزدهم هر ساله شاهد کاهش نرخ بیکاری بودیم. طبق گزارش اخیر مرکز آمار ایران در زمستان 1402 نرخ بیکاری 8.6 درصد است، در حالی که در زمستان سال 1401 نرخ بیکاری 9.7 درصد بوده و 1.1 درصد کاهش را نشان می‌دهد. خالص افزایش اشتغال هم طبق گزارش مرکز آمار ایران، 757 هزار نفر است. در مورد نرخ بیکاری فارغ التحصیلان نیز گزارش زمستان 1402 نرخ بیکاری فارغ التصحیلان را 11.6 درصد اعلام کرده و در زمستان سال 1401 این عدد 12.8 درصد بوده و کاهش 1.2 درصدی در بیکاری فارغ التحصیلان را شاهد بودیم.
بالا بودن نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان زن
وی ادامه داد: موضوعی که در بحث نرخ بیکاری فارغ التحصیلان نمود زیادی دارد، نرخ بیکاری فارغ التحصیلان زن است که بالاست. در مورد آقایان نرخ بیکاری با نرخ بیکاری عمومی 7.7 درصد مشابهت دارد ولی در مورد زنان 20.2 درصد است. البته به موضوع نرخ مشارکت اقتصادی هم باید توجه شود.
رستم‌پور در یک گفت‌وگوی رادیویی تصریح کرد: در حال حاضر جمعیت بالای 15 سال در سن کار به دو دسته عمده فعال اقتصادی و غیرفعال اقتصادی تقسیم می‌شوند که غیر فعال اقتصادی 59 درصد جمعیت کشور هستند و در تقسیم‌بندی شاغل و بیکار گنجانده نمی‌شوند اما آن قسمتی که مایل به فعالیت اقتصادی هستند در مدتی که نمونه‌گیری انجام شده یا شاغل بودند یا بیکار. این عده در بخش زنان حدود 20 درصد جمعیت بیکار بودند و در بخش آقایان از نوع فارغ التحصیلان 11.6 درصد است.
از هر 10 نفر بیکار 4 نفر فارغ التحصیل دانشگاهی
مدیرکل نظارت و هماهنگی طرح‌های کارآفرینی و اشتغال وزارت کار در پاسخ به این پرسش که هم اکنون سهم فارغ التصحیلان از بیکاران کشور چقدر است؟ گفت: اگر 10 نفر بیکار در یک مجموعه وجود داشته باشد طبق گزارش مرکز آمار ایران 4 نفر فارغ التحصیل دانشگاهی هستند. این مساله در بخش زنان شدیدتر است و 7 نفر فارغ التحصیلان دانشگاهی است. اگر ساده بگوییم 40 درصد جمعیت بیکار کشور فارغ التحصیل دانشگاهی هستند لذا شرایط اشتغال برای فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد، ساده‌تر است و راحت تر می توانند به شغل دست پیدا کند.
نرخ بیکاری دانشجویان کارشناسی بالاتر
وی ضمن ارائه آماری از نرخ مشارکت اقتصادی فارغ التحصیلان اظهار کرد: بر اساس گزارش تفصیلی مرکز آمار در سال 1401، نرخ مشارکت اقتصادی فارغ التصحیلان دانشگاهی از 52 به 53 رسیده و 1 درصد افزایش داشته است. نرخ مشارکت اقتصادی در قشر فارغ التحصیل بالاست به نحوی که در دانشجویان مقطع دکترا 70 درصد است و از هر 10 نفر فارغ التحصیل 7 نفر تمایل به حضور در بازار کار دارند و نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دکترا در سال 3 درصد است.
به گفته او در دانشجویان کارشناسی ارشد نرخ مشارکت اقتصادی 68.4 و نرخ بیکاری 9.7 درصد است. نرخ مشارکت اقتصادی در دانشجویان کارشناسی 49.6 درصد و نرخ بیکاری 15.2 درصد است و به نسبت فارغ التحصیلان دکترا و ارشد، فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی نرخ بیکاری بالاتری دارند. نرخ بیکاری دانشجویان کاردانی هم 10 درصد و نرخ مشارکتشان 50 درصد است.
هدفگذاری ایجاد اشتغال در سال 1403؛ یک میلیون و 60 هزار نفر
رستم‌پور با بیان اینکه بار روانی وجود یک جوان فارغ التحصیل بیکار در خانواده خیلی بیشتر از چند فرد است که تحصیلات دانشگاهی ندارند،‌ تصریح کرد: دولت همه ساله برای ایجاد اشتغال هدفگذاری می‌کند و این امر بر اساس داده‌های مرکز آمار و ورود و خروج بازار کار و جمعیت افرادی که به سن کار نزدیک می‌شوند صورت می‌گیرد.
مدیر کل نظارت و هماهنگی طرح‌های کارآفرینی و اشتغال وزارت کار متذکر شد: هر سال این هدفگذاری انجام می‌گیرد و برش تفکیک‌بندی استانی و شهرستانی و دستگاهی مشخص می‌شود. این تقسیم بندی سال گذشته یک میلیون و 88 هزار نفر و سال 1401 یک میلیون و 200 هزار نفر بود اما برای سال 1403 هدفگذاری کردیم که یک میلیون و 60 هزار فرصت شغلی جدید به وجود آید و افراد جدیدی از جمعیت بیکار به جمعیت شاغل جابه‌جا شوند و 25 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی باشند.
وی درباره آمار خالص اشتغال ایجادی نیز گفت: یکسری از خروجی‌ها، خروجی‌های منطقی بازار کار است مثل از کار افتادگی یا تعدیل‌های مقطعی یا بازنشستگی‌ها. ما اینها را جزو بحران اقتصادی در نظر نمی‌گیریم. مثلا اگر مرکز آمار 757 هزار شغل خالص اعلام می‌کند، قاعدتا ایجادش باید بالای 1 میلیون شغل باشد که خروجی‌های بازنشسته و از کارافتاده از آن کسر شود که 757 هزار شغل خالص شود.
عدم آشنایی فارغ التحصیلان با فضای روز کسب و کار
رستم‌پور در پایان خاطرنشان کرد: عمده افرادی که وارد بازار کار می‌شوند، دارای تحصیلات عالیه نیستند همچنین کسانی که از تسهیلات قرض الحسنه و وام‌های اشتغالزایی استفاده می‌کنند، اکثرا فاقد مدرک تحصیلی هستند که نشان می‌دهد فارغ التحصیلان دانشگاهی به فضای اقتصادی و کسب و کار روز آشنایی ندارند و از منابع ارزان قیمت اشتغال یا امکان اخذ مجوزها استفاده نمی‌کنند.

لینک کوتاه:
https://www.nedayelorestan.ir/Fa/News/952422/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

انتخابات و رویکرد اصلاحات

رئیس کل بانک مرکزی: فعلا امکان تک نرخی کردن ارز وجود ندارد

قیمت سیمان امروز 8 خرداد 1403

تشریح سیاست‌های بانک مرکزی در بازار ارز

شرط بررسی افزایش سرمایه ایران خودرو و سایپا اعلام شد

خودرو ایرانی خودروی خارجی را کنار می­زند؟

استاد اقتصاد: بانک مرکزی نرخ رشد نقدینگی را کمی کنترل کرده

کشف فسیل 100 میلیون ساله یک پستاندار تخم‌گذار در استرالیا

اخاذی 28 میلیاردی با لباس مبدل انتظامی

اصلاح‌طلبان می‌آیند؟

اندک‌اندک جمع اصولگرایان می‌رسد

شرایط وام 5 ساله بازنشستگان

جابجایی بیش از 657 هزار تن کالا از طریق ناوگان حمل و نقل لرستان

مشکلات تعدادی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران استان خوزستان بررسی شد

برپایی نمایشگاه گروهی نقاشی در خرم‌آباد

تسلیحات ناشناخته حزب‌الله لبنان کابوس بزرگ ارتش اسرائیل

اتفاقی قابل تامل در واردات موبایل

بی توجهی 3 وزارتخانه به قیمت کالاهای غیراساسی با ارز 28500

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران: تعطیلی شنبه به پویاتر شدن اقتصاد کمک می‌کند

افزایش 56.5 درصدی ترانزیت از مسیر ایران

تغییرات اندک در قیمت جهانی طلا

توئیت جنجالی برای بازار دلار

بازگشت عزت به دستگاه دیپلماسی، دستاورد مهم دولت سیزدهم است

گردهمایی اصحاب فرهنگ و رسانه لرستان به یاد سید شهیدان خدمت

دیدار چهره به چهره مشاور و مدیرکل حوزه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با مردم جزیره

تهرانی‌ ها از امروز تا چهارشنبه مراقب باشید

آذری‌ جهرمی، تکلیف کاندیداتوری‌ اش را روشن کرد

برج‌های دوقلوی خرم‌آباد، در آستانه تعیین تکلیف نهایی

درخواست «شریعتمداری» از شورای نگهبان برای ردصلاحیت نامزدهای برخی جریان‌های سیاسی

اصلاح طلبان از گزینه‌های «ماهی صفت» پرهیز کنند

قیمت تیرآهن امروز 8 خرداد 1403

افزایش 56.5 درصدی ترانزیت خارجی از مسیر ایران

واردات موبایل مسافری نصف شد

قیمت بیت کوین و 5 ارز دیجیتال مهم

چرا حال بورس پریشان است؟

احیای کارخانه‌های از نفس افتاده لرستان توسط رئیس‌جمهور شهید

قتل پسرعمه‌ با کلاشینکف در درگیری خانوادگی

مناسبت روز/ سه‌شنبه، 8 خردادماه

سرمقاله دنیای اقتصاد/ تورم و ریشه‌های آن

سرمقاله همدلی/ اسرائیل در بدترین وضع ممکن

سرمقاله قدس/ تقوای سیاسی و ایمانی رمز مجلس انقلابی

سرمقاله شهروند/ ثبات ساختاری و استحکام قدرت نظام

پیشگیری از رشد نقدینگی با ارائه یک پیشنهاد تعاونی‌محور

جدیدترین خبر درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

چرا سود سهام عدالت برای برخی واریز نشده است؟

قیمت خودرو امروز 8 خرداد 1403

علیرضا قربانی و آهنگساز برنده اسکار روی صحنه می‌روند

ماجرای اقدام به خودکشی زن جوان در خودرو

سرمقاله فرهیختگان/ مذاکرات در مسقط، استمزاج در تهران

سرمقاله شرق/ کاندیداهای غیراصولگرا و پایگاه بالقوه رأیشان