ندای لرستان

آخرين مطالب

پرسه سگ‌های بدون صاحب در معابر شهر بروجرد مقالات

پرسه سگ‌های بدون صاحب در معابر شهر بروجرد
  بزرگنمايي:

ندای لرستان- فرقی ندارد چه ساعتی قصد خروج از منزل را داشته باشی، سگ های بدون صاحب در هر ساعتی از شبانه روز دیده می‌شود که این ترس به خصوص برای دانش آموزانی که در نوبت صبح راهی مدرسه می شوند و آمدن سرویس آنها ممکن است همواره با دقایقی تاخیر همراه باشد، بیشتر احساس می شود.

دقایقی پردلهره که حتی اگر لحظه ای باشد، آزار دهنده است با یادآوری اینکه آن دانش آموز هر روز اگر قرار باشد حتی برای دقایقی این دلهره را با خود داشته باشد تا مدت ها اثرات آن در سلامت او باقی می ماند، این وضعیت برای شرایطی است که سگ های بدون صاحب بی آزار باشند و هنوز آنقدر گرسنه نشده باشند که به هر عابری در هر گذرگاهی حمله ور شوند.

دانش آموز بروجردی که صبح منتظر سرویس مدرسه می ماند، در این خصوص می گوید: بیشتر مواقع سگ های بدون صاحب را می بینم که تا فاصله نزدیکی با من پرسه می زنند و در دلم دعا می کنم که حیوان مسیرش را عوض کند، برخی مواقع از کنارم عبور می کند که در هر صورت لحظات سختی است.

وی می افزاید: هفته‌هایی که نوبت صبح به مدرسه می‌روم این ترس و دلهره بیشتر می‌شود و چون خیابان ها خلوت تر است سگ های ولگرد هم ترسناک تر به نظر می رسند اما در نوبت بعد از ظهر یا وقتی که مدرسه تعطیل می شود و خیابان های شلوغ تر است ترس کمتری دارم.

روایت هایی توام با ترس و وحشت مواجه با سگ های بدون صاحب گرسنه را می توان این روزها از زبان شهروندان در شهرهای مختلف شنید، ترس و وحشتی که اگر اقبال یاری کند و جان سالم به در ببری فارغ از کابوس های متعاقب آن، بیم تبعات دیگری از جمله خطر ابتلا به هاری وجود دارد، تعداد سگ‌های بدون صاحب زیاد شده و بنا بر گفته مسوولان مرتبط روز به روز هم در حال افزایش است.

شهریور امسال مرکز پژوهش‌های مجلس مطالعاتی با عنوان «مروری بر چالش‌های مدیریت سگ‌های پرسه‌زن آزاد در کشور» منتشر کرد که در آن آماری از میزان حیوان گزیدگی در کشور ارائه شده بود، براساس این گزارش در 1401در کشور 320 هزار و 11 مورد حیوان‌گزیدگی ثبت شده که نزدیک به 81 درصد این موارد مربوط به سگ‌ها بوده است.

این گزارش به هزینه بیش از 9 میلیون یورو جهت واردات یک میلیون و 400 هزار دز واکسن ضدهاری در 2 سال گذشته اشاره دارد در حالی که در این مدت 30 نفر جان خود را به‌ دلیل ابتلا به بیماری هاری از دست داده‌اند.

یکی از آمارهای قابل توجه این پژوهش جایگاه ایران در حوزه سگ گزیدگی است، محققان در این پژوهش اعلام کرده اند که ایران از نظر تعداد مرگ‌ و میر هاری ناشی از سگ‌گزیدگی بین سال‌های 2002 تا 2020 با 37 مورد مرگ در رتبه سوم جهان قرار دارد.

در استان لرستان بنا بر گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی استان در 9 سال از 1392 تا 1401 هیچ گزارش مرگ ناشی از هاری در لرستان ثبت نشده اما امسال یک مورد اتفاق افتاده است.

بهرام دلفان با بیان اینکه سالانه 240 میلیارد ریال جهت پیشگیری از هاری، خرید سرم و واکسیناسیون هزینه می شود، اظهار کرد: وقوع یک مورد امسال زنگ خطری برای همه محسوب می شود بنابراین دستگاه های اجرایی مرتبط با این موضوع باید به صورت ویژه پای کار باشند تا سلامت مردم تضمین شود.

در لرستان بنا بر گفته مسوولان بیشترین حیوان گزیدگی در شهرستان های بروجرد، خرم آباد و کوهدشت اتفاق افتاده در همین خصوص مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیردار شبکه بهداشت و درمان بروجرد می گوید: یک هزار و 246 مورد حیوان گزیدگی در نیمه اول سال جاری در شهرستان بروجرد ثبت شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش یافته است.

500 قلاده سگ بدون صاحب در بروجرد جمع آوری شد

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بروجرد در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: امسال در بروجرد 500 قلاده سگ زنده گیری شد که عقیم سازی حدود 180 قلاده صورت گرفته است و در مجموع 350 قلاده سگ واکسینه و رهاسازی شده اند.

شهاب شعبان با اشاره به اینکه هزینه واکسیناسیون، عقیم سازی و زنده گیری هر قلاده سگ حدود 20 میلیون ریال است، گفت: ما این هزینه را تقبل کرده ایم و این باعث شده تا برخی روستاییان شبانه سگ های خود را در شهر بروجرد رها کنند تا به صورت رایگان واکسیناسیون و یا عقیم سازی آنها انجام شود که همین اقدام موجب افزایش تعداد سگ های بدون صاحب و رها شده در شهر شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی تیم زنده گیری سگ های بدون صاحب مقاومت برخی مردم است، بیان کرد: در برخی محلات و مناطق شهر، مردم در برابر تیم زنده گیری سگ های بدون صاحب مقاومت می کنند و برخوردها و تنش ها و درگیری هایی به وجود می آورند و با تاکید بر اینکه این سگ ها نقش نگهبانی دارند مانع از اقدام تیمی زنده گیری سگ ها می شوند.

شعبان افزود: یکی دیگر از مشکلات مرتبط با جمع آوری سگ های بدون صاحب و هجوم آنها به شهر غذا دادن مردم به آنها است که این دخالت در تامین غذای مورد نیاز سگ ها باعث افزایش هجوم آنها به سطح شهرها شده است.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بروجرد با اشاره به اینکه اکنون حدود 60درصد سگ های بدون صاحب در بروجرد واکسینه و عقیم سازی شده است، ادامه داد: این سگ ها بصورت پلاک بندی شده پلاک زرد مختص سگ های ماده و پلاک صورتی مختص سگ های نر است، رهاسازی شده اند و بعد از یکسال مجدد باید واکسیناسیون آنها انجام شود.

شعبان با اشاره به اینکه جمع آوری، واکسینه و عقیم سازی سگ های بدون صاحب توسط یک کارگروه خاص دنبال می شود، اضافه کرد: این کارگروه دربرگیرنده دستگاه های مختلفی اعم از شبکه بهداشت، محیط زیست، فرمانداری و شهرداری به عنوان دبیر این کارگروه است که اکنون 100 درصد آن را شهرداری انجام می دهد و با قید فوریت جمع آوری، واکسیناسیون و عقیم سازی سگ های بدون صاحب را دنبال می کند.

وی گفت: برای نگهداری سگ‌های بدون صاحب جایگاهی در زمینی به مساحت یک هزار و 500 متر مربع در بیرون از شهر بروجرد احداث شده و هم اکنون تعداد 100 قلاده سگ بدون صاحب در این فضا رهاسازی شده است.

شعبان افزود: در طول شبانه روز 10 تا 12 قلاده سگ در بروجرد زنده گیری و با انتقال به این مکان پلاک بندی و عقیم سازی و واکسیناسیون می‌شود، طریقه زنده گیری سگ‌ها توسط یک گروه به وسیله بیهوشی انجام و به محل نگهداری انتقال داده خواهد شد.

وی بیان کرد: شهروندان در صورت مشاهده سگ‌های بدون صاحب در سطح شهر بروجرد می‌توانند با سامانه 137 شهرداری بروجرد یا با مدیریت پسماند تماس بگیرند.

افزایش 20 درصدی حیوان گزیدگی در بروجرد

شهروندان و مسوولان بهداشتی مرتبط با موضوع حیوان گزیدگی با نگرانی از افزایش تعداد جمعیت سگ های بدون صاحب سخن می گویند و اینکه این افزایش جمعیت با کمبود مواد غذایی برای آنها و بعبارتی گرسنگی آنها بیم بیشتری برای سلامت انسان در پی خواهد داشت.

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیردار شبکه بهداشت و درمان بروجرد در این باره می گوید: یک هزار و 246 مورد حیوان گزیدگی در نیمه اول سال جاری در این شهرستان ثبت شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش یافته است.

مژگان نوابی افزود: سال گذشته در این مدت میزان حیوان گزیدگی در بروجرد یک هزار و 62 مورد بوده که 90 درصد موارد حیوان گزیدگی مربوط به سگ، پنج تا 6 درصد مربوط به گربه و بقیه موارد مربوط به گزش سایر حیوانات است.

وی بیان کرد: سال گذشته یک هزار و 696 مورد حیوان گزیدگی گزارش شده و این آمار در سال 1400 یک هزار و 474 مورد بوده است که به عبارتی آمار حیوان گزیدگی در سال گذشته هم نسبت به سال قبل از آن هم 25 درصد افزایش را نشان می دهد که نشان دهنده سیر صعودی است.

مدیر گروه بیماری های غیرواگیردار شبکه بهداشت و درمان بروجرد یادآور شد: 75 درصد موارد حیوان گزیدگی در مردان و 25 درصد در زنان رخ می دهد و از نظر شهری و روستایی نیز 44 درصد موارد حیوان گزیدگی در روستاها و 56 درصد در شهرها است اما با در نظر گرفتن میزان جمعیت که در روستاها در مقایسه با شهر وجود دارد، می توان گفت میزان حیوان گزیدگی در روستاها بیشتر است.

نوابی افزود: بیشتر گروه سنی دچار حیوان گزیدگی بین 10 تا 39 سال و جمعیت نوجوان، جوان و گروه کار هستند.

وی با اشاره به اینکه سال 1384 آخرین مورد هاری انسانی ثبت شده و تا کنون هیچ مورد هاری انسانی در بروجرد وجود نداشته است، یادآور شد: تمام موارد هاری حیوانی هستند سال گذشته پنج مورد هاری حیوانی شامل یک گاو و چهار سگ ثبت و امسال نیز در این مدت 2 مورد هاری حیوانی ثبت شده است.

مدیر گروه بیماری های غیرواگیردار شبکه بهداشت و درمان بروجرد با تاکید بر نقش آموزش در پیشگیری از بیماری ها اضافه کرد: اولین و مهمترین اقدام بعد از حیوان گزیدگی و تماس پوست با بزاق حیوان شست و شوی آن محل به مدت 15 دقیقه است و پس از آن باید در اولین فرصت به مراکز درمانی مراجعه کرد که در شهرستان بروجرد شهروندان باید به واحد پیشگیری و درمان هاری بیمارستان چمران مراجعه کنند.

نوابی با تاکید بر کنترل جمعیت حیوانات بدون صاحب گفت: جمعیت سگ های بدون صاحب روز به روز در حال افزایش است که این مهم باید کنترل شود و شهرداری ها و بخشداری ها در راستا زنده گیری، عقیم سازی، معدوم سازی و ایمن سازی اقدامات لازم را انجام دهند.

سگ های بدون صاحب روزها و شب‌ها گله‌ای به دنبال غذا می‌گردند، شهروندان گاهی اوقات برای پیاده‌روی شبانه و یا صبح ها برای رفتن به محل کار مجبورند از ترس تغییر مسیر دهند، تقریبا می توان گفت خاص یک محله یا منطقه و شهر نیست و همه شهروندان در سطوح مختلف با این مشکل مواجه هستند.

لینک کوتاه:
https://www.nedayelorestan.ir/Fa/News/919109/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لزوم جمع‌آوری داروهای غیرمجاز سقط جنین از سطح شهر

فراهم کردن بستر لازم برای استفاده دانشجویان لرستان از تسهیلات اشتغالزایی

معرفی برگزیدگان بیست و پنجمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس و مقاومت استان تهران

دانشجویان می‌توانند با تخفیف ویژه از موزه‌ نقشه‌ تهران بازدید کنند

️اقدامات شهرداری ناحیه یک بهشت زهرا (س) برای مقابله با آب‌گرفتی در ایام بارندگی

برگزاری چهل و دومین دوره مسابقات قرآن دانش‌آموزی به میزبانی لرستان

افزایش 11 درصدی جابه‌جایی مسافران با ناوگان حمل‌ونقل عمومی لرستان

سر به راهی ابرپروژه ریلی کشور در لرستان

کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس

لرستان دارای فضایی مناسب برای توسعه فناوری و نوآوری است

چهارمین نشست شوراهای اقامه نماز، امر به معروف و نهی از منکر و عفاف و حجاب

️بررسی مشکلات قطعات ناحیه 3 شهرداری بهشت زهرا (س) با حضور مدیرعامل و معاونین این سازمان

کاهش 40 کیلومتری گردش‌های اضافی شهروندان با بهره‌برداری از 5 پروژه راهگشای عمرانی

تمرکز «نشر شهر» بر برندسازی موضوع شهر و شهروندی است

شهرداری تهران از سقف تولید و توزیع آسفالت عبور کرد/ ضرورت ارائه متمم به شورا برای اضافه تولید آسفالت

شهرداری تهران از مجموعه سعدآباد شکایت کرد/ دستور بازدید مجدد از محوطه کاخ برای جلوگیری از تداوم قطع درختان

شهرنگار|چرا در فصول سرد سال آلودگی هوا بیشتر احساس می‌شود؟

آشنایی با قابلیت‌های سامانه «من شهردارم»

جوی آرام و آسمانی صاف در لرستان

توسعه کشت سودآور زرشک در لرستان

شهرنگار | ساخت تفرجگاه جدید در گودال‌های شنی

چهارمین نشست شوراهای اقامه نماز، امر به معروف و نهی از منکر و عفاف و حجاب برگزار شد

صدور مجوز برداشت از معدن شن و ماسه برای شهرداری خرم‌‌آباد

پیش‌بینی وضعیت آب و هوای لرستان

تشریح آخرین وضعیت دبی چشمه‌ها و آب‌های زیرزمینی لرستان

سنگینی بافت فرسوده روی شانه‌های شهر

برپایی اردوی تیم ملی بوکس در خرم‌آباد

اعزام مصدوم حادثه راه‌آهن لرستان از طریق جت فانتوم به تهران

علیرضا افتخاری: از صدا و اثر من در آلبوم «قاسم هنوز زنده ست» سوءاستفاده شده است/ از حوزه هنری شکایت می کنم/ ویدئو

حجت اشرف زاده؛ از ماه و ماهی تا ستاد روحانی

علیرضا افتخاری: از صدا و اثر من در آلبوم «قاسم هنوز زنده ست» سؤاستفاده شده است/ از حوزه هنری شکایت می کنم/ ویدئو

از ماه و ماهی تا ستاد روحانی/ ویدئو

حادثه رانندگی در جاده خرم‌آباد - پلدختر یک فوتی برجای گذاشت

پیگیری برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام اقتصادی لرستان

افزایش 11 درصدی جابجایی مسافران با‌ ناوگان حمل‌ونقل عمومی لرستان

افزایش جابجایی مسافران با‌ ناوگان حمل‌ونقل عمومی در لرستان

افزایش جابجایی مسافر با‌ ناوگان حمل‌ونقل عمومی در لرستان

افزایش 11 درصدی جابه‌جایی مسافر از طریق ناوگان عمومی لرستان

لزوم ارتباط دو سویه با کانون‌های تبلیغاتی در حوزه ارتقاء فرهنگ عمومی شهر

خانه کشتی خرم آباد بعد از یک دهه نامگذاری شد

اجرای طرح تاریخ شفاهی دفاع مقدس در لرستان

تصادف در خروجی خرم آباد به پلدختر یک کشته بر جا گذاشت

تحول اقتصادی در پروژه‌های نیمه تمام لرستان ایجاد می‌شود

مصدوم حادثه راه‌آهن لرستان به تهران اعزام شد

قول مساعد بانک پاسارگاد در پشتیبانی طرح‌های اقتصادی استان

بیشتر مناطق گردشگری و تاریخی لرستان فاقد زیر ساخت‌ هستند

برخورد 2 قطار در لرستان پنج مصدوم برجای گذاشت

پویش نذر خون رهروان فاطمی در لرستان آغاز شد

فرزندان شهدا بهترین مروجان فرهنگ ایثار هستند

کنسرت رفتن در ایران چقدر آب می‌خورد؟