ندای لرستان

آخرين مطالب

وعده‌ای جدید برای ساماندهی زنان کار دلفان/ آیا گره کور اشتغال باز می‌شود؟ اجتماعي

وعده‌ای جدید برای ساماندهی زنان کار دلفان/ آیا گره کور اشتغال باز می‌شود؟
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - فرماندار دلفان در تازه‌ترین اظهارات خود از ساماندهی 100 نفر از زنان کار در این شهرستان با همکاری صندوق مشترک استان‌ها خبر داد. - اخبار استانها -
  شهرنشینی و شرایط دشوار زندگی‌های امروزی باعث شده‌است که زنان دوشادوش مردان برای امرارمعاش و تأمین نیازهای اساسی خانواده در حرفه‌های مختلف به بازار کار روی‌آورند.
اگرچه امروزه بانوان ثابت کرده‌اند که می‌توانند شغل‌های کلیدی و حساس را نیز به‌خوبی مدیریت کنند و در جامعه حتی بیش از مردان حرف‌هایی برای گفتن داشته باشند، اما در این بین گاهی برخی از آنان به‌دلیل شرایط اضطرار و سختی‌های معیشتی که دارند و یا به‌دلیل نداشتن سرپرست مجبور هستند در شغل‌هایی به فعالیت مشغول شوند که شاید با شرایط جسمی وی آن‌چنان که باید سازگاری نداشته باشد.
در شهرستان دلفان شرایط قدری پیچیده‌تر است، نبود صنعتی پایدار و یا کسب‌وکارهایی که بانوان بتوانند با آسودگی خیال در آن‌ها به کار و تأمین معیشت خانواده مشغول شوند باعث شده‌است برخی بانوان در اقدامی تلخ و البته حزن‌انگیز به کارگری در میادین روی بیاورند، اقدامی که باعث شد خبرگزاری تسنیم در گزارشی با عنوان «» در 16 آبان‌ماه 1400 به این موضوع بپردازد.
پذیرش این امر که برخی زنان در دلفان برای تأمین معیشت خود و خانواده در میادین برای کارگری حضور پیدا می‌کنند بسیار سخت و غیرقابل‌باور بود و فعالان اجتماعی و مسئولان واکنش‌ها و اظهارنظرهای مختلفی نسبت به این پدیده نشان دادند.
بازتاب گزارش تسنیم و کلیپ منتشرشده که در خبرگزاری‌های کشور و کانال‌های شبکه‌های مجازی نیز منتشر شد به‌حدی بود که رئیس‌جمهور هم نسبت به آن واکنش نشان داد و بخشی از صحبت‌های مهم وی در نشست‌های شورای اداری و خبری خود در سفر 19 آذرماه 1400 به این موضوع اختصاص یافت.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید نسبت به بانوان سرپرست خانوار دلفان فعالیت‌های سریعی صورت گیرد، گفت این افراد باید مورد حمایت مالی و شغلی قرار گیرند.
انیسه خزعلی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، نیز ضمن سفر به دلفان و دیدار با زنان کار این شهرستان، مشکلات آن‌ها را احصا کرد و در نشست شورای اداری به رئیس‌جمهور ارائه داد.
وی در جلسه شورای اداری دلفان که با حضور زنان کار برگزار شد با اشاره به دیدن کلیپ خبرگزاری تسنیم در مورد زنان کار این شهرستان، گفت: دیدن این کلیپ در عین اینکه دردناک بود؛ اما موجب حس غرور شد، زیرا نشان می‌داد زنان ما حاضر نیستند دست جلوی کسی دراز کنند و با غرور و عزت‌نفس روی پای خود می‌ایستند و از دسترنج خود بهره می‌برند.
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در همان زمان با اشاره به اینکه ایجاد کسب‌وکارهای پایدار خانواده‌محور برای برطرف‌کردن مشکلات زنان کار در دستور کار است، اظهار داشت که در اولین قدم لرستان پایلوت این طرح قرار داده شده‌است و دلفان نیز مرکز اجرای این طرح خواهد بود.
انتشار گزارش خبرگزاری تسنیم بازتاب‌های گسترده‌ای هم در لرستان داشت و مسئولان متعدد استانی همچون نماینده ولی‌فقیه در لرستان، استاندار و نماینده سلسله و دلفان در مجلس نسبت به این موضوع واکنش‌هایی نشان دادند و خواستار اندیشیدن تدابیری برای رفع مشکلات معیشتی زنان کار دلفان به‌صورت پایدار و دائمی شدند.
حجت‌الاسلام‌ سید احمدرضا شاهرخی، نماینده ولی‌فقیه در لرستان در یکی از خطبه‌های نمازجمعه خود اظهار کرد: کار فضیلت و ارزشمند است؛ اما اینکه در استان ما زنان این‌گونه در جست‌وجوی کار باشند، شایسته نیست.
وی افزود: ما با مسئولان کمیته امداد گفت‌وگو کردیم و این نکته را گوشزد کردیم که باید تدابیری اندیشیده شود تا ضمن حفظ کرامت بانوان، مشکلات معیشتی آن‌ها به‌صورت پایدار و دائمی برطرف شود.
یحیی ابراهیمی نماینده سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی نیز در همان تاریخ در جلسه بررسی مسائل و مشکلات زنان کار دلفان، اظهار داشت: مسئولان بی‌اعتنا باید از دیدن تصاویری از بانوان که با رنج به‌خاطر معاش زندگی خود تلاش می‌کنند و به‌راحتی جلساتی را برگزار می‌کنند؛ اما هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند، خجالت بکشند.
وی با بیان اینکه بارها مشکلات مردم دلفان را به‌عنوان دغدغه اصلی مطرح کرده‌ایم و تشکیل جلسه داده‌ایم، بیان کرد: امیدواریم این جلسه مانند جلسات گذشته نباشد که هیچ اقدامی انجام نگیرد؛ لرستان امروز به‌عنوان فلاکت‌زده‌ترین استان کشور مطرح است.
نماینده سلسله و دلفان در مجلس با اشاره به چندین برابر بودن آمار ارائه‌شده زنان کار، عنوان کرد: این مسئله به‌دلیل ظلم‌هایی است که در ادوار گذشته در سطح دولتمردان به این شهرستان محروم شده‌است.
هرچند تاکنون مسئولان از اختصاص اعتباراتی برای ایجاد اشتغال‌هایی پایدار برای زنان کار دلفان سخن گفته‌اند؛ اما در عمل شاهد اقدام قاطعی از سوی هیچ‌یک نبوده‌ایم و این مشکل کماکان در این شهرستان وجود دارد.
فریبا ولی‌پور، مدیرکل بانوان استانداری لرستان، خردادماه 1401 دربارۀ زنان کار دلفان اظهار داشت: یکی از مصوبات سفر رئیس‌جمهور اختصاص 100 میلیارد تومان برای رفع مشکل اشتغال زنان کار بود که وقتی پیگیری‌های لازم را صورت دادیم متوجه شدیم که در مصوبات هیچ نامی از این مبلغ برده نشده‌است.
وی با اشاره به پیگیری‌ها و مکاتبات لازم و سفر به تهران برای پیگیری این قضیه، افزود: معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در این پیگیری‌ها علت ذکرنشدن این مبلغ در مصوبات سفر را نبودن اعتبارات لازم عنوان کرد.
مدیرکل بانوان استانداری لرستان با اشاره به پیگیری‌های مجمع مطالبه‌گران دلفان عنوان کرد: این مجمع نیز رسماً طی نامه‌ای از ما خواستند که اعلام کنیم که مبلغ سفر رئیس‌جمهور به چه دلیل به این شهرستان اختصاص نیافته‌است تا خودشان نیز از طریق پایتخت پیگیر این مشکل شوند.
وی با اشاره به اعتبارات استانی برای رفع مشکلات جامعه زنان که هیچ ارتباطی به مصوبات سفر و اعتبارات معاونت ریاست‌جمهوری نداشته‌است، بیان کرد: این اعتبار باید از طریق سامانه کارا و وزارت کار تخصیص می‌یافت، اما سامانه کارا به‌صورت خودکار یک تفکیک جمعیتی برای شهرستان‌ها انجام داد که سهم زنان دلفان از این اعتبار 4 میلیارد و 400 میلیون تومان بوده‌است.
و حالا اصغر قهرمانی فرماندار دلفان در صحبت‌هایی جدید از ساماندهی زنان کار این شهرستان سخن گفته‌ و اظهار داشته است: ساماندهی 100 نفر از زنان کار دلفان با همکاری صندوق مشترک استان‌ها متعلق به سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور انجام می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر حدود 400 نفر از زنان متقاضی کار در شهرستان دلفان شناسایی شده‌اند که 100 نفر از این مجموع زنان کار و برای امرارمعاش با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند.
فرماندار دلفان، انجام کارهای سخت را مغایر با منزلت بانوان دانست و عنوان کرد: درخواست همکاری صندوق مشترک استان‌ها برای ساماندهی وضعیت این زنان را مطرح کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه کار صندوق مشترک استان‌ها، تسهیلگری در بخش‌های روستایی، عشایری، دامداری و کشاورزی است، بیان کرد: تمام استان‌های کشور عضو این صندوق هستند و با پرداخت تسهیلات به روستاییان و عشایر نقش مهمی در اشتغال‌زایی برای این قشر دارد.
قهرمانی با اشاره به اینکه مخالف پرداخت تسهیلات به‌صورت فردی برای بانوان کار هستیم، گفت: ارائه تسهیلات به این شیوه گره‌گشا نیست؛ زیرا بی‌آنکه اشتغالی ایجاد شود دریافت‌کننده تسهیلات را هم بدهکار می‌کنیم.
فرماندار دلفان تصریح کرد: ما باید با تشکیل تعاونی‌ها و ارائه آموزش‌های لازم تسهیلگری و با برنامه‌ریزی به شیوه‌ای عمل کنیم که بانوان کار این شهرستان بتوانند شغل آبرومندی داشته باشند و مجبور نشوند برای امرارمعاش و کسب درآمد در مزرعه دیگران منتظر کار باشند.
 

لینک کوتاه:
https://www.nedayelorestan.ir/Fa/News/919411/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لرستان دارای فضایی مناسب برای توسعه فناوری و نوآوری است

چهارمین نشست شوراهای اقامه نماز، امر به معروف و نهی از منکر و عفاف و حجاب

کاهش 40 کیلومتری گردش‌های اضافی شهروندان با بهره‌برداری از 5 پروژه راهگشای عمرانی

تمرکز «نشر شهر» بر برندسازی موضوع شهر و شهروندی است

شهرداری تهران از سقف تولید و توزیع آسفالت عبور کرد/ ضرورت ارائه متمم به شورا برای اضافه تولید آسفالت

شهرداری تهران از مجموعه سعدآباد شکایت کرد/ دستور بازدید مجدد از محوطه کاخ برای جلوگیری از تداوم قطع درختان

شهرنگار|چرا در فصول سرد سال آلودگی هوا بیشتر احساس می‌شود؟

آشنایی با قابلیت‌های سامانه «من شهردارم»

جوی آرام و آسمانی صاف در لرستان

توسعه کشت سودآور زرشک در لرستان

شهرنگار | ساخت تفرجگاه جدید در گودال‌های شنی

چهارمین نشست شوراهای اقامه نماز، امر به معروف و نهی از منکر و عفاف و حجاب برگزار شد

صدور مجوز برداشت از معدن شن و ماسه برای شهرداری خرم‌‌آباد

پیش‌بینی وضعیت آب و هوای لرستان

تشریح آخرین وضعیت دبی چشمه‌ها و آب‌های زیرزمینی لرستان

سنگینی بافت فرسوده روی شانه‌های شهر

برپایی اردوی تیم ملی بوکس در خرم‌آباد

اعزام مصدوم حادثه راه‌آهن لرستان از طریق جت فانتوم به تهران

علیرضا افتخاری: از صدا و اثر من در آلبوم «قاسم هنوز زنده ست» سوءاستفاده شده است/ از حوزه هنری شکایت می کنم/ ویدئو

حجت اشرف زاده؛ از ماه و ماهی تا ستاد روحانی

علیرضا افتخاری: از صدا و اثر من در آلبوم «قاسم هنوز زنده ست» سؤاستفاده شده است/ از حوزه هنری شکایت می کنم/ ویدئو

از ماه و ماهی تا ستاد روحانی/ ویدئو

حادثه رانندگی در جاده خرم‌آباد - پلدختر یک فوتی برجای گذاشت

پیگیری برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام اقتصادی لرستان

افزایش 11 درصدی جابجایی مسافران با‌ ناوگان حمل‌ونقل عمومی لرستان

افزایش جابجایی مسافران با‌ ناوگان حمل‌ونقل عمومی در لرستان

افزایش جابجایی مسافر با‌ ناوگان حمل‌ونقل عمومی در لرستان

افزایش 11 درصدی جابه‌جایی مسافر از طریق ناوگان عمومی لرستان

لزوم ارتباط دو سویه با کانون‌های تبلیغاتی در حوزه ارتقاء فرهنگ عمومی شهر

خانه کشتی خرم آباد بعد از یک دهه نامگذاری شد

اجرای طرح تاریخ شفاهی دفاع مقدس در لرستان

تصادف در خروجی خرم آباد به پلدختر یک کشته بر جا گذاشت

تحول اقتصادی در پروژه‌های نیمه تمام لرستان ایجاد می‌شود

مصدوم حادثه راه‌آهن لرستان به تهران اعزام شد

قول مساعد بانک پاسارگاد در پشتیبانی طرح‌های اقتصادی استان

بیشتر مناطق گردشگری و تاریخی لرستان فاقد زیر ساخت‌ هستند

برخورد 2 قطار در لرستان پنج مصدوم برجای گذاشت

پویش نذر خون رهروان فاطمی در لرستان آغاز شد

فرزندان شهدا بهترین مروجان فرهنگ ایثار هستند

کنسرت رفتن در ایران چقدر آب می‌خورد؟

اعزام مصدوم حادثه راه‌‌آهن لرستان از طریق جت فانتوم به تهران

پرونده بیش از 2هزار متقاضی در کمیسیون احراز جانبازی شهرستان‌های تهران بررسی شد

ون‌کافه‌ها چطور مجوز بگیرند؟

بهسازی و نوسازی بیش از هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده لرستان

مهار حریق تراکتور کشاورزی توسط آتش‌نشانان لرستانی

شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از ارزشی‌ترین ستادهای کشور است

بررسی 128 درخواست مردمی در منطقه 15 انجام شد

مصدومیت شدید نیروی راه‌آهن خرم‌آباد

حضور ارزیاب‌های یونسکو برای تایید پرونده ثبت جهانی دره خرم‌آباد

سالروز تولد آیت‌الله بروجردی به عنوان روز بروجرد نامگذاری شود