ندای لرستان

آخرين مطالب

زنان عشایر و پایان پیاده‌روی برای آب مقالات

زنان عشایر و پایان پیاده‌روی برای آب
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - حوض پرآب آستانه چادر از پایان رنج‌های بانوی میانسال خبر می‌دهد، می‌گوید: تا چند روز قبل برای رسیدن به آب باید کیلومترها مسافت را طی می کردیم، برای شستن ظروف و لباس‌ها هم باید آنها را مسافتی طولانی به دوش می‌کشیدیم و هنگام بازگشت نیز مقداری آب برای آشامیدن با خود می‌آوردیم.
بانوی عشایری بروجرد می‌گوید: این سختی و این رفتن‌ و آمدن‌ها و کشیدن آب بر دوش را فقط زنان خانه می‌دانند چقدر کار سختی است که بخش مهمی از وقت شان صرف همین کار می‌شود حالا اما آب از چشمه به نزدیکترین فاصله با چادر رسیده است.
بانوی میانسال که گویی تجربه روزهای سخت زندگی عشایری را از سر گذرانده در حالی که لبخند همراه با آرامشی به صورت دارد، می‌گوید: قدر این نعمت را می‌دانیم و هیچ کس جز خودمان که تجربه روزهای سخت بی آبی را در خاطر داریم نمی‌تواند شادی ما را درک کند.
یکی از بانوان عشایر کولیدر بروجرد که به تازگی خط انتقال آب آنها از چشمه راه اندازی شده است، نیز می‌گوید: ما تا قبل از این برای تامین آب خانوار با مشک مسیرهایی بین هزار تا 2 هزار متر پیاده‌روی می‌کردیم تا به چشمه برسیم و مشک‌ها را پر از آب کنیم و به خانه برگردیم.
این بانوی عشایر ادامه می‌دهد: برای شستن ظروف و لباس هم همین مسیر را طی و دردهای استخوان و دست و پا درد را باید تحمل می کردیم، گاه برای حمل چندین مشک آب از چهارپایان هم استفاده می‌شد ولی در هر حال مجبور به طی کردن مسیرهای طولانی بودیم.
کمبود و نبود آب حکایتی است که مردم مناطق روستایی و عشایری با آن مواجه هستند و پیاده روی‌هایی طولانی مدت و گذر از مسیرهای سخت همیشه یکی از مشکلاتی است که مردم این مناطق با ان بیگانه نیستند مشکلی که با خشکسالی‌هایی دهه اخیر بیشتر هم شده است.
تلاش‌هایی صورت گرفته تا با استفاده از داشته و امکانات موجود بیشترین خدمات دهی به مناطق عشایری برای تامین آب شرب آنها صورت گیرد در لرستان بنا بر گفته مدیرکل امور عشایری استان 340 میلیارد ریال برای تامین آب شرب پایدار و سیار مناطق عشایری استان از محل منابع ملی و استانی تامین شده است.
هوشنگ نورمحمدی با بیان اینکه ارائه خدمت به عشایر استان در حوزه آبرسانی، جاده و راه، مدرسه و سایر موارد در دستور کار قرار دارد، افزود: اکنون 35 پروژه آبرسانی در بخش عشایری لرستان شامل عملیات اجرایی، بهسازی چشمه، لوله‌کشی، احداث منابع ذخیره آب و آبرسانی سیار در دست اقدام است.
وی بیان کرد: همچنین 80 میلیارد ریال اعتبار برای احداث و لایروبی کانال کشاورزی مناطق عشایری لرستان لحاظ شد که هم‌اکنون این پروژه نیز در دست اجرا است.
مدیرکل امور عشایری لرستان اضافه کرد: بیش از 14 هزار خانوار با جمعیت 83 هزار نفر حدود پنج درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند که از این مجموع حدود 11 هزار و 200 خانوار عشایر کوچ رو هستند و 6 ماه از سال را در مناطق قشلاقی شمال استان های ایلام، خوزستان و جنوب استان مستقر می شوند.
نورمحمدی با بیان اینکه جمعیت عشایری لرستان سالانه 12 هزار تن گوشت قرمز تولید می‌کند اظهار داشت: عشایر حدود یک هزار و 300 هکتار از باغات لرستان را تحت مالکیت خود دارند.
بنا بر گفته رییس اداره امور عشایر بروجرد هم اکنون تمامی مناطق عشایری بروجرد مانند کولیدر، سربند، بخش مرکزی و شیروان همگی مشکل آب آنها با خط انتقال از چشمه حل شده است به این صورت که چشمه‌های آب که در مسافتی هزار تا 2 هزار متری در کوه‌ها بودند بهسازی شدند و خط انتقال آب از این چشمه‌ها راه اندازی شده به طوری که آب تا در چادر عشایر آمده است.
نوراله مصطفی نژاد افزود: عشایر برای تامین آب دام های خود نیز باید مسافت های طولانی را طی می کردند تا به چشمه برسند اما اکنون با خط انتقال آب از چشمه، آبشخورهایی برای دام های آنها فراهم شده است.
رییس اداره امور عشایر بروجرد با بیان اینکه بخشی از اقدامات شاخص حوزه تامین آب عشایر همزمان با هفته دولت افتتاح می شود گفت: 2 طرح شاخص آبرسانی در مناطق عشایری شهرستان بروجرد در این هفته افتتاح شد که در مجموع برای این 2 طرح 13 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
وی افزود: یکی از پروژه‌های شاخص اداره کل امورعشایر استان آبرسانی به کانون عشایری قلعه آبسرده است که با اعتباری بیش از هشت هزار و 500 میلیون ریال انجام شده است.
رییس امور عشایر بروجرد بیان کرد: در این طرح آبرسانی، تامین آب شرب بهداشتی برای 70 خانوار عشایری ساکن در منطقه که شامل خط انتقال و ساخت مخزن و انشعاب برای ساکنان آن منطقه عشایری است، محقق می‌شود.
وی یادآور شد: همچنین در هفته دولت امسال تامین آب شرب 60 خانوار عشایر کوچنده شهرستان بروجرد با تانکر 2 هزار لیتری چرخدار به همراه آبشخور فلزی سیار انجام می‌شود، تا مشکل آب شرب این خانوارهای عشایری رفع شود.
مصطفی نژاد با بیان اینکه با این اقدام در مناطق مختلف ییلاقی و قشلاقی آب شرب بهداشتی برای خانوار و دام آنها نیز تامین می‌شود، اضافه کرد: برای این طرح بیش از پنج هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وی گفت: 16 خانوار عشایری سال گذشته با تامین تانکرهای 2 هزار لیتری چرخ‌دار با اعتباری معادل 780 میلیون ریال از آب آشامیدنی سالم برخوردار شدند.
رییس اداره امور عشایر بروجرد افزود: همچنین در مجموع پارسال با همکاری اداره کل امور عشایر لرستان و آبفای بروجرد برای رفع مشکل آب آشامیدنی عشایر شهرستان از طریق راه‌اندازی خطوط انتقال آب از 2 چشمه پنج میلیارد ریال هزینه شد.
مصطفی نژاد اظهار کرد: هم اکنون 700 خانوار عشایر این شهرستان با داشتن 110 هزار راس دام سبک و سنگین سالانه یک هزار و 500 تن فرآورده گوشتی تولید می‌کنند.
خدمات رسانی به عشایر در همه زمینه‌ها در 2 سال اخیر با جدیت بیشتری انجام شده است ولی تامین آب مورد نیاز عشایر یکی از شاخص‌ترین این اقدامات است که اثرات آن را به وضوح در زندگی روزمره و البته رضایتمندی و خرسندی زنان عشایر می‌توان مشاهده کرد.
بانوانی که پیش تر کیلومترها را پیاده روی می کردند تا آب خانوار را تامین کنند و سختی‌های کم آبی را بنا بر خوداظهاری که داشته‌اند هیچ کسی بهتر از آنها نمی‌تواند درک کند، زمانی که هم برای آشپزی و شستن ظروف و لباس و آشامیدن ناگزیر از تامین آب هستند و تا آب نباشد امورات روزمره هم پیش نمی رود، حالا اما آب تا آستانه چادرهایشان آمده است و گویی در خیال خود هم هرگز تصور نمی‌کردند زمانی برسد که بخش عمده‌ای از سختی زندگی از دوش خسته آنها برداشته شود.
آب همیشه خواستنی است، گزاف نیست اگر آن را یکی از خواستنی‌ترین نیازهای انسان در طول تاریخ بدانیم؛ چرا که هر جا آب هست آبادانی نیز هست، این حقیقت در معنای کلمه آبادی نهان شده است، آبادی همان جاست که آب هست و بدون آب نه از آبادانی نشانی هست و نه از ضرباهنگ امیدبخش زندگی، موسیقی آب صدای زندگی است که در شریان‌های هستی جاری می‌شود و روح انسان را در زلال شورانگیز قطره‌های درخشانش تطهیر می‌کند، بدون آب باشکوه‌ترین قصرهای جهان، بیغوله‌ای بیش نیست و ساده‌ترین منظره‌های جهان با حضور آبْ چشم‌اندازی جاودانه است.
 

لینک کوتاه:
https://www.nedayelorestan.ir/Fa/News/908612/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جذب یک بازیکن خارجی برای تیم هندبال خرم‌آباد

شناسایی 13 شرکت دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی لرستان

شکوه معماری ایرانی‌اسلامی در کاروان‌سراهای لرستان/«چمشک» جهانی شد

حل مشکل تأمین آب روستاهای دلفان با حفر 10 حلقه چاه

ضوابط و مقررات برگزاری کنکور 1403 تشریح شد/اعلام زمان برگزاری کنکور

5 میلیون مهاجر افغانستانی داریم/ مسئله مهاجران ساماندهی می‌شود

جهاد تبیین موجب تقویت شاخص‌های اقتدار ملی کشور می‌شود

61 باند سرقت در لرستان منهدم شد

تولید گردو در سلسله به 2.5 تن در هر هکتار رسیده است

دفاع مقدس عرصه دلاوری رزمندگان اسلام است

800 میلیون ریال برای خرید کتاب درسی دانش‌آموزان نیازمند بروجرد هزینه شد

اورژانس لرستان 51 هزار و 220 بیمار را به مراکز درمانی منتقل کرد

14 هکتار از انجیرستان‌های طبیعی پلدختر طعمه حریق شد

اهدای 32 هزار و 996 واحد خون در لرستان

رشد 7 برابری قبولی های کنکور سراسری در لرستان

برنامه‌ریزی بودجه‌ای برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور انجام شده است

نشاط اجتماعی باید به جامعه تزریق شود

ماجرای انفجار مهیب در خرم آباد چه بود؟

انعطاف در برابر قوانین و مقررات جنس کار در مناطق جنوبی است

کنگره ملی شعر دفاع مقدس تا 20 مهرماه تمدید شد

ساماندهی اصناف خدمات خودرویی در محور خیابان کیانی و مناسب‌سازی پیاده‌روهای منتهی به مدارس

افزایش احتمال ابتلا به آسم با مصرف سیگار الکترونیکی

حل مسائل و بحران‌های اجتماعی با حکمرانی مردمی

آیین رونمایی از یادمان شهدای گمنام چهارراه پاسداران در منطقه 3 برگزار شد

بازرس کل لرستان: نقاط خطرناک و حادثه‌خیز استان شناسایی و اصلاح شوند

در خرم‌آباد با کمبود تامین زمین مواجه هستیم

جمهوری اسلامی ریشه در خون شهدا دارد

قهرمانی گلف کشور| سجاد کرم‌پور قهرمان شد، خوزستان اول، لرستان دوم

اقدامات ویژه ترافیکی در طرح استقبال از مهر 1402

حرکت کاروان اتوبوسی ماه مهر در منطقه 5

پاسخگویی به نیازهای شهروندان وظیفه اصلی مدیریت شهری

اجتماع بزرگ مردمی عید بیعت در منطقه 20 برگزار شد

ناوگان خطوط پر مسافر افزایش یافت

بازدید وزیر راه و شهرسازی از خط مترو تهران-پرند

" داود محمدی" معاون اجرایی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران شد

افتتاح فاز اول بزرگراه شهید بروجردی؛ بزودی

گسترش حریق در اراضی پلدختر/ نیروهای کمکی برای مهار آتش‌سوزی اعزام شوند

فداکاری ایثارگران، الگوی خدمت به مردم باشد

کشف داروهای قاچاق در کوهدشت

دستگیری عاملان تعدی به حافظان امنیت در الیگودرز

900 کیلومتر ‌راه‌‌ روستایی لرستان هنوز آسفالت نیست!

برپایی نخستین جشنواره پذیرایی ایرانی در برج میلاد

اکران‌های هفته دفاع مقدس اثرات درخشانی در پاسداشت فرهنگ مقاومت و ایثار دارد

آغاز به کار سومین مرکز مهارت‌آموزی کوثر در منطقه 19

انفجار شب گذشته خرم آباد و چند روز قبل تهران، انفجار پایگاه موشکی بوده است

روانسازی ترافیک معابر منتهی به مراکز آموزشی در منطقه 8

طرح فوریتی ارتقاء امنیت اجتماعی در منطقه 6 با مشارکت پلیس

تسریع در نوسازی بیمارستان ناایمن لولاگر

صدور مجوز فعالیت خیریه دانش‌آموزی برای تمام مدارس

تمثال 4 شهید بر تارک خیابان های منطقه 15 نقش بست