ندای لرستان

آخرين مطالب

تولید مرغ سایز در لرستان، زمینه‌سازی برای صادرات و صرفه‌جویی 714 میلیارد تومانی مقالات

تولید مرغ سایز در لرستان، زمینه‌سازی برای صادرات و صرفه‌جویی 714 میلیارد تومانی
  بزرگنمايي:

ندای لرستان- طی سال های اخیر موضوع مرغ با وزن استاندارد یا همان «مرغ سایز» مطرح و به صورت پراکنده نیز پیگیری هایی برای تحقق این موضوع صورت گرفته است اما به دلایلی از جمله عدم پیگیری های مستمر و البته فرهنگ مصرف مردم، توفیق چندانی در این زمینه حاصل نشده است.

سالانه به طور متوسط 40 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در لرستان انجام می شود که در صورت پرورش حداقل نیمی از این میزان به عنوان مرغ سایز، ‌علاوه بر صرفه‌جویی 714 میلیارد تومانی برای خرید دان، گوشت سالم و ارزانتری نیز به دست مصرف کننده خواهد رسید.

بدون شک عدم اطلاع رسانی درست در خصوص مزایا و سلامت محور بودن مرغ سایز صورت نگرفته است چراکه اکثر شهروندان لرستانی همچنان به خرید مرغ گوشتی با وزن بالا توجه بیشتری دارند.

اما مزیت مرغ سایز نه تنها در وزن پایین بلکه در میزان اندک آنتی بیوتیک ها، چربی کمتر، سلامت و کیفیت بیشتر گوشت، تولید ارزان و به صرفه تر، قیمت تمام شده کمتر برای خریدار و در نهایت صرفه جویی در مصرفه نهاده های طیور است که این موارد همانند حلقه های یک زنجیره به همدیگر وصل هستند و به نوعی چرخه تولید تا مصرف را تشکیل می دهند بنابراین نه تنها در حوزه تولید بلکه فرهنگ مصرف نیز در این خصوص اثرگذار است تا موضوع سلامت محور مرغ سایز به عنوان عاملی برای کمک به اقتصاد تولید به درستی محقق شود.

جلوگیری از تولید سالانه یک میلیون کیلوگرم چربی مازاد مرغ در لرستان

به گفته کارشناسان اوزان متعددی از یک کیلو و 200 گرم تا حدود 2 کیلوگرم برای مرغ سایز تعریف شده اما آنچه مسلم اینکه لاشه مرغ سایز برای مصرف نهایی باید بین یکهزار و 200 تا یکهزار و 600 کیلوگرم باشد.

علی داوری کارشناس و مدیر اداره طیور سازمان جهاد کشاورزی لرستان می گوید:‌ اگر تولید ثابت مرغ سالانه در استان را 40 میلیون قطعه در نظر بگیریم چنانچه وزن نیمی ازاین تعداد معادل 20 میلیون قطعه بیش از 2 کیلو و 200 گرم باشد و هر قطعه حداقل 50 گرم چربی مازاد داشته باشد میلیاردها تومان به ضرر مصرف کننده خواهد بود.

وی افزود: این میزان معادل یک میلیون کیلوگرم چربی مازاد و دورریختنی است که با احتساب هر کیلوگرم مرغ به ارزش 55 هزار تومان، سالانه 55 میلیارد تومان به ضرر مردم و مصرف کنندگان خواهد بود که سرریز سطل های زباله می شود.

وی با تاکید بر اعمال مشوق‌هایی برای تولیدکنندگان مرغ سایز اظهار داشت: با توجه به واردات نهاده های طیور و دان به کشور، تولید مرغ سایز با وزن استاندارد و کمتر از وزن های کنونی منجر به مصرف کمتر دان و در نتیجه صرفه جویی های ارزی ناشی از کاهش واردات نهاده هایی مانند ذرت و سویا خواهد شد.

داوری همچنین گفت:‌ با کاهش دوره پرورش مرغ، احتمال ابتلا به بیماری در مرغداری‌ها و استفاده از داروها کمتر خواهد شد در نتیجه گوشت تولید شده با سلامت و کیفیت بهتری به دست مصرف کننده می رسد.

وی در خصوص فرهنگ مصرف مرغ سایز نیز اظهار داشت: طی سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای تولید و استفاده از مرغ سایز صورت گرفته است اما بسیاری از مردم همچنان مرغ های با وزن بالا را برای مصرف مناسب تر می دانند که این به معنای استفاده از گوشت مرغ های با سن بیشتر است .

صرفه جویی 714 میلیارد تومانی در مصرف دان با تولید مرغ سایز

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز با بیان اینکه در حال حاضر 642 مرغداری در استان وجود دارد اظهار داشت:‌ میزان جوجه‌ریزی سالانه در این واحدها به طور متوسط بین 48 تا 50 میلیون قطعه است.

"صادق اسدالهی" افزود: حدود 3.5 درصد جوجه‌ریزی کشور در لرستان انجام می شود و جزو استان های پیشرو در صنعت طیور است بنابراین پرورش مرغ سایز به منظور صرفه جویی در هزینه ها تولید و افزایش کیفیت گوشت در دستور کار قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه تولید مرغ سایز برای تولید کننده و مصرف کننده و در مقیاس ملی سراسر منفعت است تصریح کرد: دوره پرورش این مرغ 38 تا 42 روز، وزن زنده آن 2 تا 2 کیلو 200 گرم و لاشه آن بین یک کیلو 200 تا یک کیلو و 600 گرم است.

وی گفت: با توجه به دوره کوتاهتر پرورش، برای پرورش این مرغ آنتی بیوتیک کمتری مصرف می شود بنابراین باقی مانده آنتی بیوتیک ندارد یا کمتر خواهد بود، همچنین مرغ جوان تر است و گوشت آن کیفیتی بیشتری دارد.

اسدالهی گفت:‌ سرانه مصرف خوراک برای هر قطعه مرغ غیرسایز با دوره 50 روزه معادل پنح کیلوگرم است و اگر سایز پرورش یابد خوراک مصرفی هر قطعه به چهارکیلوگرم کاهش می یابد بنابراین چنانچه متوسط قیمت هر کیلوگرم خوراک مرغ را 17 هزار تومان درنظر بگیریم، با تولید مرغ سایز، 714 میلیارد تومان سود صرفه جویی در مصرف دان عاید مرغدار می شود.

وی افزود:‌ کاهش مصرف آب، برق و گاز از دیگر مزیت های تولید مرغ سایز است اما متاسفانه در اکثر مناطق استان خریدار مرغ درشت هستند.

مرغ سایز، مزیت صادراتی لرستان و مصرف 40 میلیون کیلوگرم دان کمتر

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز در این خصوص می گوید: با توجه به مازاد تولید مرغ گوشتی در استان، چنانچه پرورش به سمت مرغ سایز سوق یابد این مهم به عنوان یک مزیت صادراتی لحاظ خواهد شد.

سید "عماد شاهرخی" افزود:‌ مدت پرورش مرغ با وزن بالا بیشتر است و مرغ‌هایی که در زمان بیشتری پرورش یابند در بافت‌های چربی اندرونه آنتی بیوتیک بیشتری دارند که سلامت مصرف کننده را تهدید می‌کند.

وی تصریح کرد:‌ وقتی وزن مرغ زنده از 2 کیلو و 200 گرم بالاتر می شود حداقل 50 گرم چربی به طور میانگین به وزن آن اضافه می شود در صورتی که مرغ سایز چربی در محوطه شکمی ندارد که بازارهای هدف نیز این مرغ ها را به وزن یک کیلو و 200 تا یک کیلو و 700 گرم پذیرش می کنند.

وی با اشاره به متوسط تولید 80 هزار تن گوشت مرغ و مصرف 50 هزار تنی آن در لرستان بیان کرد: می توان این مازاد تولید را به کشورهای هدف صادر کرد که برای تحقق این مهم باید پرورش مرغ سایز در دستور کار قرار گیرد.

رییس سازمان جهاد کشارزی لرستان همچنین گفت: پرورش مرغ سایز به صورت جدی در دستور کار استان قرار دارد چرا که علاوه بر مزیت صادراتی، اگر مرغ با وزن پایین به کشتارگاه تحویل داده شود، تولیدکنندگان می‌توانند تعداد دفعات جوجه‌ریزی را حداقل یک‌نوبت افزایش دهند و به‌طور میانگین چهار دوره جوجه‌ریزی را به پنج یا 6 دوره افزایش دهند که در استفاده بهینه از ساختمان و تاسیسات موثر خواهد بود.

شاهرخی اضافه کرد:‌ بنابر بررسی های صورت گرفته، مصرف دان در یک مرغداری 20 هزار قطعه ای نسبت به مرغ غیر سایز 26 تن کاهش می یابد و از خروج ارز به واسطه خرید نهاده ها جلوگیری خواهد شد و با توجه به اینکه سالانه 40 میلیون قطعه جوجه ریزی در استان انجام می شود که اگر تولید را به سمت مرغ سایز سوق دهیم سالانه 40 میلیون کیلوگرم در مصرف دان صرفه جویی می شود.

لینک کوتاه:
https://www.nedayelorestan.ir/Fa/News/266682/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مازندران، قهرمان مسابقات کشتی آزاد جوانان کشور

نشست شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان خراسان جنوبی/افزایش دیدارها با ایثارگران و کاهش مراجعات به بنیاد در دولت سیزدهم/گلزارهای مطهر شهدا به کانون‌های فرهنگی تبدیل می‌شود

21 هکتار به گلخانه‌های خرم‌آباد اضافه می‌شود

لرستان قطب محصولات گلخانه‌ای خواهد شد

دو کشته و پنج مصدوم در حادثه رانندگی محور کاکارضا

مردم ما جان خود را فدا کردند که شناسنامه کشور زنده بماند

ورود نخستین محموله کمک‌های شهرداری تهران به خوی/تقدیر رئیس شورای شهر خوی از خدمات‌رسانی شهرداری تهران به زلزله‌زدگان

بازدید وزیر کار از کارخانه کاغذ بیستون تأمین

بازدید نماینده ویژه وزیر تعاون، کار ‌و رفاه اجتماعی از کمپ‌های اسکان اضطراری مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی

بهره برداری از طرح آبرسانی به روستای تکانه و هولاندشت خرم‌آباد

دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی با خانواده شهیدان «ملا شریفی» به مناسبت میلاد حضرت علی (ع)

دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی با خانواده شهیدان «ملأ شریفی» به مناسبت میلاد حضرت علی (ع)

باشکوه ترین فیلم های تاریخی-حماسی سینما

ایجاد اشتغال پایدار در استان موجب اعتماد مردم می‌شود

دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با خانواده شهیدان «فاضل بجستانی» به مناسبت میلاد حضرت علی (ع)

دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با خانواده شهیدان « فاضل بجستانی» به مناسبت میلاد حضرت علی(ع)

روستای ولیعصر خرم‌آباد با بیش از ده سردار شهید مایه افتخار کشور است

ابراز تاسف نماینده ولی فقیه در لرستان از حادثه سقوط گرگر در الیگودرز/ شاهرخی: عقب‌ماندگی‌های استان در حوزه راه برطرف شود

مازندران قهرمان رقابت‌های کشتی آزاد جوانان قهرمانی دهه فجر شد

کشتی آزاد جوانان کشور| مازندران قهرمان شد

افتتاح گاز رسانی به 9 روستای لرستان

900 لرستانی در صف وام ازدواج قرار دارند

اشتغال پایدار نیاز امروز لرستان است/ عقب‌ماندگی‌های استان در حوزه راه برطرف شود

جلب اعتماد مردم در گرو ایجاد اشتغال پایدار در لرستان است

حضور هزار و 700 شهروند در پویش ارتقا فرهنگ آپارتمان‌نشینی در منطقه هشت

راهپیمایی 22 بهمن با گام‌های استوار مردم باشکوه‌ برگزار شود

دهه فجر، روز‌های سرنوشت ساز تاریخ ملت ایران است

بانوی هنرمندی که یکه تاز جاده ها و راه هاست

ارسال 1000 اثر به جشنواره عکس «روی شانه‌های شهر»

یکی از شئون ولایت فقیه پاسداری از رأی مردم است

افتتاح دو واحد گلخانه هیدروپونیک تولید گل در خرم‌آباد

هدف دشمن تزریق ناامیدی در جامعه است

انسان نیازمند اعتقاد و اخلاق دینی است

جمع‌آوری 3000 عنوان مدرک فرهنگی در مرکز اسناد بروجرد

97 درصد گندم لرستان تحت پوشش الگوی کشت/ پرداخت 165 میلیارد یارانه کود

اعمال 50 درصد بخشودگی آب بها برای کشاورزان در لرستان

از خاموشی شهرها تا برق دارشدن روستاهای کوچک/ مقایسه وضعیت برق‌رسانی زمان شاه با بعد از انقلاب در لرستان

برگزاری مسابقات جودو در خرم آباد

20 واحد آلاینده لرستان به دستگاه قضایی معرفی شدند

برخی از محور‌های کرمان لغزنده و مه‌آلود است

برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر در لرستان

اردوی «راهیان پیشرفت» دانشجویان دانشگاه لرستان برگزار می‌شود

معرفی 20 واحد آلاینده لرستان به دستگاه قضایی

نام‌نویسی 25 هزار مجرد گلستانی در نهضت ملی مسکن

87 پروژه آموزشی در لرستان در دست اجرا هستند

بهره‌برداری از 23 هزار متر مربع فضای آموزشی در لرستان

نرخ عوارض برای نوسازی بافت فرسوده رقم چندانی نیست

قرار خدمت در منطقه 18

پرداخت 220 میلیارد تومان غرامت به کشاورزان لرستانی

مساحت گلخانه‌های لرستان به 113 هکتار رسیده است