ندای لرستان

آخرين مطالب

مقالات

از آیین «خاکی» تا عاشقانه «افلاکی»/ آب حیات من است خاک سر کوی تو

ندای لرستان - خرم‌آباد- «گِل مالی» روایت دلدادگی عمیق مردمان لر در روز عاشوراست، آن جا که از آئینی «خاکی» عاشقانه‌ای «افلاکی» برمی‌خیزد و زمزمه «آب حیات من است خاک سر کوی تو...» بر لب‌ها جاری می‌شود.

سوگ حسینی در قاب آئین و سنت ‌های کهن لرستان

ندای لرستان- مردم لرستان عزای سالار و سرور شهیدان و یاران با وفایش را با شیوه های مرسوم از گذشتگان دور همچون سوگواری عزیزترین و دلبندترین اعضای تک تک خانه هایشان برگزار می کنند.

روزی که " قلم " خون گریست

ندای لرستان- جامعه رسانه ای ایران هرگز شنبه ۱۷ مرداد سال ۱۳۷۷ را فراموش نخواهد کرد، روزی که خانه امن کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان مورد حمله طالبان قرار گرفت و خون دیپلمات‌ها و خبرنگار ایرانی در اوج مظلومیت بر زمین ریخت.

نوای محرم از دور و نزدیک شهر به گوش می‌رسد

ندای لرستان - غروب که می‌شود، ورودی خانه‌ها آب‌ و جارو شده و بساط اسپند به ‌راه است و صاحب خانه منتظر پذیرایی از عزاداران حسینی است، در و دیوار خانه‌ها با ...

سنن کهن مردم لرستان در ماه محرم

ندای لرستان - ماه محرم اگر چه جزو ماه‌های قمری است اما برای مردم ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. ماه محرم به عنوان نخستین ...

از گل مالی تا چهل منبر آیین عزاداری مردم خرم آباد

ندای لرستان - یک پژوهشگر تاریخ تشیع گفت: مهم‌ترین شاخصه عزاداری خرم آباد مراسم گل مالی است که به آن خره گیری می‌گویند. سعید طاوسی مسرور مدرس و پژوهشگر تاریخ اسلام و تشیع ...

بروجرد در آستانه ماه محرم سیاه‌پوش شد

ندای لرستان -  با نگاهی کلی به بازار بروجرد به وضوح می توان بوی محرم را از میان عود و گلاب و اسفند و طبل و لباس‌های سیاه محرمی مشاهده کرد، این روزها بیشترین ...

جولان دلالان در قطب تولید حبوبات/نخود لرستان به نام دیگر استان‌ها

ندای لرستان - نورآباد- شهرستان دلفان به‌عنوان قطب تولید حبوبات ازجمله نخود شناخته‌شده است و این در حالی است که با جولان دلالان دسترنج کشاورزان به نام دیگر استان‌ها به فروش می‌رسد.

چرخ خودروی بروجرد چرخید

ندای لرستان-عظیم خودرو یکی از کارخانه‌های خودروسازی در ایران بود که از سال ۷۵ در زمینه مونتاژ خودرو فعالیت داشت، نخستین محصول این شرکت که با همکاری شرکت پروتون مالزی تولید شده پروتون ویرا بوده محصولی که نخستین بار سال ۸۱ روانه بازار شد.

انتقاد کارشناسان میراث فرهنگی از کابل‌ کشی «فلک الافلاک»

ندای لرستان - خرم‌آباد- انتقاد از وضعیت کابل کشی «فلک الافلاک»، لزوم جریمه پیمانکار این طرح، ضرورت تهیه طرح جامع مطالعات و مرمت این بنای تاریخی و ... در نشست تخصصی با حضور کارشناسان مورد تاکید قرار گرفت.

کاشت بلوط‌های امید در «گردکانه»

ندای لرستان- نهال‌های کوچک بر سینه «گردکانه» کاشته می‌شوند به آن امید که روزی درختان بلوط قد برافراشته تا بلندی‌های دلفان پر از چتر گسترده درختان شود.

نامه نگاری‌های راه‌آهن لرستان/از قاسمی به مرتضوی:اعتبار می‌خواهیم

ندای لرستان- خط آهن سراسری در محدوده لرستان سه دهه برای اجرایی شدن فقط وعده شنیده، حالا خبرها حاکی از ارسال نامه وزیر راه و شهرسازی به معاون رئیس‌جمهور برای اختصاص اعتبار برای آن است.

غدیر تداوم رسالت آغاز امامت

ندای لرستان-واقعه غدیر تداوم رسالت انبیا و آغاز تحول شگرف در توسعه زیربنایی و اجتماعی اسلام محسوب می شود، غدیر تنها یک روز در تقویم مسلمانان نیست، غدیر واقعه ای است که در آن روز راهبرد اساسی اسلام پس از پیامبر(ص) بیان می‌شود.

راه آهن غرب کشور روی ریل بلاتکلیفی/ مزیت اقتصادی که مغفول ماند

ندای لرستان- صنعت حمل ونقل ریلی سال هاست که با وجود مزیت های بی‌شمار اقتصادی برای استانهای غرب کشور، روی ریل بلاتکلیفی جاخوش کرده و برون رفت از وضعیت فعلی نیازمند توجه ویژه مسئولان است.

حواله میراث نیمه‌کاره روحانی به دولت رئیسی

ندای لرستان- «تاج امیر» سد پرمنفعتی است که سال‌ها معطل تامین اعتبار مانده، حالا با قرارگیری در فهرست مصوبات سفر دولت به لرستان در مسیر رستگاری قرار گرفته تا گره مشکلات این پروژه ۱۱ ساله باز شود.

پلدختر- خرم‌آباد جاده‌ای که در سیل ناتمام ماند

ندای لرستان - پلدختر- بعد از وقوع سیلاب جاده پلدختر- خرم‌آباد تخریب شد، مرگ هر روز در این محور پرسه می‌زند و همچنان کار بازسازی آن و احداث جاده جدید متوقف مانده است.

تحقق وعده‌ای دیگر از دولت سیزدهم در استان لرستان/ کارخانه تولید کاغذ از سنگ الیگودرز به زودی افتتاح می‌شود

ندای لرستان - کارخانه تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم الیگودرز که تعطیل شده بود در سفر رئیس جمهور به لرستان جز مصوبات سفر قرار گرفت و با حمایت دولت، فعال و در آستانه افتتاح ...

«پارسیلون» همچنان بلاتکلیف/ از طرح منطقه ویژه اقتصادی چه خبر؟

ندای لرستان - خرم‌آباد- وضعیت «پارسیلون» به عنوان زخم کهنه صنعت لرستان همچنان در ابهام است، مسئولان می‌گویند که تبدیل آن به منطقه ویژه اقتصادی هنوز قطعی نشده و این صنعت معطل حسابرسی ویژه است.

ولیمه‌های مجالس عزا ، درست یا غلط بودن یک سنت در لرستان

ندای لرستان- پدربزرگ خانواده فوت کرده و مراسم تدفین وی به دلیل دوربودن محل زندگی فرزندان و خویشاوندان تا زمان رسیدن آنها یک روز عقب افتاده است، ساعاتی که بسیاری از فامیل و بستگان در منزل متوفی سپری می کنند تا فرزندان و مابقی فامیل عزادار از راه برسند.

جزئیات جدید از واگذاری پادگان ۰۷/ پیمانکار: من پول نقد می‌خواهم!

ندای لرستان- نشست بررسی وضعیت پادگان ۰۷ خرم‌آباد به میزبانی لشکر ۸۴ لرستان برگزار و در این جلسه پیمانکار ارتش شرط واگذاری زمین‌های این پادگان به شهرداری را پرداخت پول نقد اعلام کرد.

مشارکت مردم سرمایه‌ای اجتماعی برای کاهش مصرف برق

ندای لرستان- - تاثیر انرژی بر زوایای مختلف زندگی آشکار تر از سیطره تصور است، برای تجربه نکردن خاموشی‌های تابستانه و گریز از گرمای روح فرسای آن مشارکت مردمی همانند یک سرمایه اجتماعی بی همتا می‌تواند اثر بخش باشد، باوری که می‌پذیرد کمترین رفتار در حفظ انرژی برق بی حاصل نمی‌ماند.

مزارع لرستان در عطش خشکسالی/ نامه استمداد از وزیر جهاد کشاورزی

ندای لرستان - کوهدشت- خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها طی امسال کشاورزان لرستانی را با خسارات متعددی مواجه کرده است، موضوعی که موجب شده مسئولان با ارسال نامه‌ای از وزیر جهاد کشاورزی استمداد بخواهند.

راه‌اندازی شهرک سیلیکون متال بروجرد وعده‌ای که محقق شد

ندای لرستان- - برنامه‌ریزی مشخص و دقیق برای احیای واحدهای صنعتی راکد و نیمه فعال از مهمترین اهداف دولت سیزدهم است که در سفرهای استانی به نقاط مختلف کشور برآن تاکید می‌شود در ادامه همین اقدام شرکت " فرتاک بروجرد" با زمینه فعالیت تولید سیلیکون متال به زودی تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

ضایعات ۳۰ درصدی نان در لرستان و دسترنجی که دور ریز می‌شود

ندای لرستان- - ۳۰ درصد گندم تولیدی یا خریداری شده در لرستان آنگونه که کارشناسان می‌گویند در چرخه آرد و نان تبدیل به ضایعات شده و دسترنج تولید این محصول استراتژیک به راحتی تبدیل به دور ریز یا خوراک دام می شود

دخل و خرج «مایه حیات» نمی‌خواند/۷ هزار لیتر آب برای یک کیلو برنج!

ندای لرستان - خرم‌آباد- کاشت محصولات آب دوست مانند برنج منابع آبی لرستان را روز به روز کمتر می‌کند، به طوری‌که به گفته مسئولان کشت هر کیلو برنج هفت هزار لیتر آب را می‌بلعد.

کرونا و ریزگرد چه شباهت‌هایی باهم دارند؟

ندای لرستان- عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: شناخت و اولویت‌بندی عوامل تاثیرگذار بر پدیده گردوغبار نیازمند برنامه­‌ریزی برای حل آن از سوی مسئولین ذیربط است.

صنایع دستی گذرگاهی برای رونق گردشگری

ندای لرستان - به گزارش ایرنا، تداوم میل گردشگران به سفر در یک شهر و منطقه در واقع همان آغازی برای رونق گردشگری است که ارتباط مستقیمی با درآمدزایی و ایجاد رونق اقتصادی برای ...

لرستان به وقت گل و گلاب؛ ظرفیتی برای اشتغال و درآمد

ندای لرستان - خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: با فرا رسیدن خرداد ماه، عطر گل و گلاب در مزارع لرستان می‌پیچید، شرایط ویژه اقلیمی و آبی و خاکی، این استان را برای تولید گل محمدی ...

روایتی از نیش و نوش یک طرح/«قمرود» در مبدا چه خسارتی برجا گذاشت؟

ندای لرستان- طرح انتقال آب قمرود هرچند برای مقصد برکات زیادی به همراه داشت اما در مبدا خسارات جدی برجا گذاشت، به طوری‌که هم اکنون تعداد زیادی از روستاهای محل اجرای پروژه با تنش آبی جدی مواجه شده‌اند.

کمربندی دورود در آستانه ۹ سالگی

ندای لرستان - دورود- پروژه کمربندی دورود در آستانه ۹ سالگی خود قرار دارد و حالا مسئولان خبر می‌دهند که یک لاین رفت و برگشت از پروژه تا شش ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

هنر دمیدن روح تعهد در کالبد انسان‌ها است

ندای لرستان - به گزارش ایرنا، امام خمینی(ره) در سخنرانی ۱۳۶۷/۶/۳۰ فرمودند: خون صدها هنرمند فرزانه در جبهه های عشق و شهادت و شرف و عزت، سرمایه زوال ناپذیر هنری است که به ...

تحقق مطالبه لرستانی‌ها در انتظار تایید شورای عالی فنی

ندای لرستان - خرم‌آباد- راه‌آهن به عنوان مطالبه چندین ساله مردم لرستان در سفر هیئت دولت به این استان مصوبه گرفت، اما عملیات اجرایی این پروژه همچنان در انتظار تایید شورای عالی فنی متوقف مانده است.

بحران آب و خالی شدن زیرپای زمین

ندای لرستان- برداشت بی رویه از سفره‌های آب زیرزمینی از بهره برداری به بهره کشی از زمین رسیده است، فعالان منابع طبیعی بر این باورند ادامه این روند و تخریب منابع آبی به قیمت بدست آوردن معیشتی ناچیز ما را با فرونشست وحشتناک زمین مواجه می‌کند.

بازار در مسیر ثبات و قرار/ از وفور کالا تا لزوم تشدید نظارت

ندای لرستان - خرم‌آباد- بازار لرستان در مسیر ثبات قرار گرفته است، کالاهای مورد نیاز در فروشگاه‌ها بین مردم توزیع می‌شود، اما آنچه ضرورت دارد که از سوی متولیان مورد توجه قرار بگیرد موضوع کنترل قیمت‌ها است.

کودکان خجالتی را دریابیم

ندای لرستان-یک روانشناس گفت: کم‌رویی یا خجالتی بودن رفتاری است که در صورت عدم توجه به آن آسیب جدی به آینده کودک وارد می‌کند.

مسوولیت اجتماعی و مدیریت بحران آب

ندای لرستان - بروجرد - بحران آب و تغییر اقلیم پدیده‌ای جهانی است اما هر کشوری بتواند تاب آوری خود را بالا ببرد و نقش فعال تری در مقابله با این پدیده داشته باشد به همان نسبت آسیب های کمتری متحمل می‌شود در همین راستا، تقویت نگاه اجتماعی و مشارکتی مردم ضروری به نظر می‌رسد.

گره‌گشایی دولت سیزدهم ازپروژه‌۱۹ساله/کتابخانه مرکزی درمرحله تجهیز

ندای لرستان - خرم‌آباد- کتابخانه مرکزی خرم‌آباد در حالی ۱۹ سالگی خود را می‌گذراند که گره‌گشایی از این پروژه به دولت سیزدهم رسیده و مسئولان از تکمیل و تجهیز بخش‌هایی از این کتابخانه خبر می‌دهند.

قامت خمیده بلوط زیر بال پروانه

ندای لرستان- پروانه جوانه‌خوار یکی از مهمترین آفات برگ‌خوار بلوط در جنگل‌های زاگرس به ویژه لرستان است.

محیط زیست و غوغای تولید زباله

ندای لرستان-میل به رفاه بیشتر، استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف را افزایش داده است، اگر چه نمی‌توان بطور دقیق قضاوت کرد سهم این نوع از ظروف در آلودگی محیط زیست چقدر است اما در مجموع از بین زباله ها، پلاستیک‌ها غوغای بیشتری در تخریب و آلودگی محیط زیست به پا کرده اند.

فعالان اقتصادی در استانها از لزوم بازنگری در سیاست‌های ارزی می‌گویند

ندای لرستان- چهارسال کافی بود تا آثار زیانبار دلار ۴۲۰۰ تومانی روشن شود؛ در این سال‌ها برخی واردکنندگان به اندازه کل مردم ایران از یارانه ارزی برخوردار شدند و بسیاری از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از مزایای آن بی نصیب ماندند؛ اما حالا اصلاح نظام ارزی خواست تصمیم گیران و فعالان اقتصادی است.

ساير مطالب

خانه تکانی‌های سبز و ایمن

سرنوشت فولاد ازنا در هاله‌ای از ابهام/ عقب گرد پروژه به نقطه اول!

مدرنیته و تغییر سنت های نوروز در لرستان

ناله‌های زارِ گلزارِ شهدای معمولان/ کم‌اهمیتی زمان برای مسئولان

اختصاصی/ لرستان؛ معدن جاده‌های مرگ

بلاتکلیفی پروژه میلیاردی بروجرد

ممنوعیت ورود سمندر لرستانی به سفره هفت‌ سین

سایه مشکلات بر سر «پیرمار»/ وقتی اهالی به دل رودخانه می‌زنند!

فعال شدن پروژه بیمارستانی «نیایش» / وعده 4 ساله برای تکمیل پروژه

تحقق وعده 2 ماهه برای پایان طرح هشت ساله فرودگاه خرم‌آباد

آخرین خبرها از سد «معشوره»/ از تجهیز کارگاه تا پیگیری مسائل حقوقی

انقلاب اسلامی در قاب 43

جولان دوباره کرونا در لرستان و گذر از 25 روز آرامش

مهاجرت، گسست عاطفی به امید تحقق رویاها

برف شیرین

هوای پاک، حقی همگانی اما مغفول جوامع بشری

خبرنگاران و تهدیدی به نام "بادیگارد رسانه ای"

این یک هشدار جدی است؛ زمین قلعه «فلک‌الافلاک» نشست کرد!

تماشاچیانِ خاموش هیجان‌های مجازی

"وِنایی" بروجرد نمونه موفق گردشگری کشاورزی بر مبنای فعالیت‌های مردمی

آخرین زنگی که نواخته نشد

شهر ما شبیه خانه ماست

گنج‌های خفته گردشگری در غرب ایران!

تمدن سازی به سبک سرباز وطن

لبخندهای فراموش شده

‌مخابرات ملزم به رفع مشکلات اینترنت و آنتن دهی تلفن همراه روستاهای معمولان شد

کارگران فصلی کوهدشت همچنان منتظر نیم نگاه مسئولان نشسته‌اند

روایت مشترکانی که با ابری شدن هوا از دسترس خارج می‌شوند

پژوهش و چالش‌های پیش رو

یلدا آیین کهن مهر و دوستی در تاریخ غنی دیار لرستان

اعتبار میلیاردی برای دیواره‌های ساحلی/ پرونده سیل 98 بسته می‌شود؟

یک سفر و طرح هشت ساله توسعه فرودگاه خرم‌آباد در یک قدمی افتتاح

وقتی نابینایی باعث خانه نشینی نمی‌شود

آسمان کرونا را آبی نگهداریم

/پیگیری پروژه/ گام پایانی در تعیین تکلیف منطقه ویژه اقتصادی بروجرد

آقای رییس‌جمهور شماره‌ام را بنویس!

زاغه نشینی عشایر اندیکا دراهواز/زندگی ابتدایی درکنار لوله های نفت

«آب بستن» به پروژه‌های سدسازی/ طرح‌هایی که وعده ذخیره می‌کنند!

جبران خسارت سیل 98 خواسته اصلی مردم پلدختر از رییس جمهوری

فصل برگ‌ریزان، فرصتی برای تولد دوباره تالاب بیشه دالان بروجرد

تمامِ ناتمام‌های دیار پروژه‌های تاریخی/ طرح‌هایی که باستانی شدند!

تکمیل بیمارستان‌های نیمه تمام مطالبه عمومی مردم لرستان

تبعات سیل پلدختر همچنان ادامه دارد

180 کارگر صدر فولاد خرم‌آباد در انتظار گرمای دوباره کوره‌ها

«نظام مسائل» محور مصوبات سفر دولت/ مهم‌ترین چالش‌های لرستان چیست؟

دیم‌زارها، امیدی برای رونق کشاورزی در لرستان

دردی که درمان ندارد

انزوای کتاب در دنیای مجازی کودکان

برای جواهر روستای دره‌ بادام و تیم ملی ایران؛ تَش دِ کَلِت شیرپیا

بی ثباتی وضعیت کرونا در لرستان

رعایت نسبی پروتکل‌ها و بی ثباتی وضعیت کرونا در لرستان

ساماندهی تاکسی‌ها به ایستگاه انتظار رسید/ آشفتگی زرد قناری‌ها در نبود پارک‌سوار

پشت پرده گرانی مرغ| نابسامانی بازار مرغ در لرستان / پرواز مرغ از روی سفره‌ها/ دلالان رنگ بازار مرغ را سیاه می‌کنند + فیلم

ادامه پیگیری تسنیم| خطر ریزش قبور شهدای شهر معمولان با وجود احداث دیوار ساحلی پابرجاست

واکنش‌ها به گزارش تسنیم| شناسایی و ساماندهی کامل زنان کار در شهر نورآباد

مادران و دانش‌آموزان خسته از آموزش مجازی

/پیگیری پروژه/ راه‌آهن بروجرد در مرحله پیمان‌سپاری

تخریب تنوع زیستی لرستان/ غفلت از «گردشگری مسئولانه»

میمند؛ شهری مستعد کاشت انواع گیاهان دارویی

همه چیز درباره ترس از شکست

عادت و ویژگی مشترک انسان های خلاق و نابغه

یک زن ایرانی نامزد بهترین معلم جهان شد

راه رسیدن به مثبت اندیشی/ نکات و رازهای مهم

ابعادی تازه از شخم زدن یک خیابان در خرم‌آباد؛ جلسه شورای شهر به دعوا کشیده شد

پرسه سگ‌های ولگرد و قطعی آب در پلدختر

راهکارهای عالی برای خواندن درس هایی که از آن متنفرید

ثروتمندترین افراد هر کشور

عادات اشتباه کارمندان در محیط کار

چطور در شرایط سخت زندگی، مثبت اندیش بمانیم؟

«خانه‌تکانی پیش از مرگ»؛ چرا سوئدی‌ها این سنت را دوست دارند؟

روش و مراحل استعفا به روش صحیح

پسربچه ای که اختلال وسواس فکری-عملی خود را به شغلی مرتبط با سلبریتی ها تبدیل کرد

افتتاح قطعه به قطعه جانِ ازنا - شازند را به لب رساند

4 حقیقت مهم و موثر در قانون جذب

«جوانی» را «نو» کنیم

بغض‌های کودکانه‌ای که تا همیشه باقی می‌ماند

فرصتی به نام «دیم‌زارها»/ معادله دو سر بُرد «آب کمتر،تولید بیشتر»

با فرزندان خود صحبت کنید، همین امروز

قرارداد بیلیون دلاری مشهورترین تاجر زن ایرانی خاورمیانه با ازبکستان

چرا نباید خبرنگار زندگی شخصی خود باشیم؟

آیا شما فردی قانونمند هستید؟/ تست روانشناسی قانونمندی

قوانین مخفی رهبران با هوش هیجانی خاص

تنش آبی در سدهای ایران| ‌کاهش بی‌سابقه آب پشت سدهای استان لرستان/ هیچ‌گونه آبی ‌برای رهاسازی نیست + فیلم

چرا همیشه موفقیت بعد شکست سراغ‌مان می‌آید؟

راز دوری علی دایی از فوتبال/ وارد سیاست نمی‌شوم؛ صدای مردم می‌مانم/ هر کسی را تحمل نمی‌کنم

نخستین زن جهان عرب که به فضا خواهد رفت، از مشکلاتش می‌گوید

اگر این نشانه ها را دارید نابغه اید

کشف جدید دانشمندان برای فراموش کردن خاطرات بد

با این ترفند غم را در عرض 30 ثانیه دور کنید/ ویدئو

در اینترنت سایه به سایه دنبالت می‌کنم

چطور به بهترین شکل ممکن یادداشت برداری کنیم؟

نفس‌ ارابه‌های آهنی به شماره افتاده!

ماجراهای یک هتل صخره‌ای/ جریمه کمیسیون ماده 100 برای پروژه

ماجرای روستای قبله در استان لرستان چیست؟

دلایل متفاوت نداشتن انگیزه کافی در کار و زندگی

روشنی جهانی با طنین صداهای بهشتی/ معلولان نیازمند ترحم نیستند، بلکه نیازمند حمایت هستند

وقتی از ریخت طرف هم بیزاریم چطور اختلافمان را حل‌ و‌فصل کنیم؟

سندرم آشیانه خالی چیست؟

11 عادت رایجی که از همین امروز باید ترک کنیم

برندسازی عسل سلسله، ضرورتی اجتناب ناپذیر