ندای لرستان

آخرين مطالب

مقالات

اوقات فراغت و فرصت مهارت افزایی کودکان

ندای لرستان-برنامه‌های اوقات فراغت فرصتی است تا با مهارت افزایی کودکان و نوجوانان ضمن ارتقای توانمندی‌های آنها استعداد و علایق‌شان شناسایی شود، تا علاوه بر رشد فردی که متعاقب آن حاصل خواهد شد از بروز برخی آسیب‌های اجتماعی احتمالی نیز پیشگیری کند.

رودخانه سیمره در ایلام از نفس افتاد

ندای لرستان - رودخانه سیمره که سال های سال است خروشش خواب را از دیده گان مناطق مسیرش ربوده بود امسال بحران خشکسالی یقه اش را گرفت و هم اکنون پائین تر از روستای چم شیرعرب ...

خواصی که از زعفران طلا می‌سازد

ندای لرستان- یک کارشناس‌ ارشد گیاه‌شناسی گفت: گیاه زعفران به‌دلیل خواص بی‌نظیرش می‌تواند در بهبود وضعیت سلامتی افراد تأثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

از آیین «خاکی» تا عاشقانه «افلاکی»/ آب حیات من است خاک سر کوی تو

ندای لرستان - خرم‌آباد- «گِل مالی» روایت دلدادگی عمیق مردمان لر در روز عاشوراست، آن جا که از آئینی «خاکی» عاشقانه‌ای «افلاکی» برمی‌خیزد و زمزمه «آب حیات من است خاک سر کوی تو...» بر لب‌ها جاری می‌شود.

سوگ حسینی در قاب آئین و سنت ‌های کهن لرستان

ندای لرستان- مردم لرستان عزای سالار و سرور شهیدان و یاران با وفایش را با شیوه های مرسوم از گذشتگان دور همچون سوگواری عزیزترین و دلبندترین اعضای تک تک خانه هایشان برگزار می کنند.

روزی که " قلم " خون گریست

ندای لرستان- جامعه رسانه ای ایران هرگز شنبه ۱۷ مرداد سال ۱۳۷۷ را فراموش نخواهد کرد، روزی که خانه امن کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان مورد حمله طالبان قرار گرفت و خون دیپلمات‌ها و خبرنگار ایرانی در اوج مظلومیت بر زمین ریخت.

نوای محرم از دور و نزدیک شهر به گوش می‌رسد

ندای لرستان - غروب که می‌شود، ورودی خانه‌ها آب‌ و جارو شده و بساط اسپند به ‌راه است و صاحب خانه منتظر پذیرایی از عزاداران حسینی است، در و دیوار خانه‌ها با ...

سنن کهن مردم لرستان در ماه محرم

ندای لرستان - ماه محرم اگر چه جزو ماه‌های قمری است اما برای مردم ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. ماه محرم به عنوان نخستین ...

از گل مالی تا چهل منبر آیین عزاداری مردم خرم آباد

ندای لرستان - یک پژوهشگر تاریخ تشیع گفت: مهم‌ترین شاخصه عزاداری خرم آباد مراسم گل مالی است که به آن خره گیری می‌گویند. سعید طاوسی مسرور مدرس و پژوهشگر تاریخ اسلام و تشیع ...

بروجرد در آستانه ماه محرم سیاه‌پوش شد

ندای لرستان -  با نگاهی کلی به بازار بروجرد به وضوح می توان بوی محرم را از میان عود و گلاب و اسفند و طبل و لباس‌های سیاه محرمی مشاهده کرد، این روزها بیشترین ...

جولان دلالان در قطب تولید حبوبات/نخود لرستان به نام دیگر استان‌ها

ندای لرستان - نورآباد- شهرستان دلفان به‌عنوان قطب تولید حبوبات ازجمله نخود شناخته‌شده است و این در حالی است که با جولان دلالان دسترنج کشاورزان به نام دیگر استان‌ها به فروش می‌رسد.

چرخ خودروی بروجرد چرخید

ندای لرستان-عظیم خودرو یکی از کارخانه‌های خودروسازی در ایران بود که از سال ۷۵ در زمینه مونتاژ خودرو فعالیت داشت، نخستین محصول این شرکت که با همکاری شرکت پروتون مالزی تولید شده پروتون ویرا بوده محصولی که نخستین بار سال ۸۱ روانه بازار شد.

انتقاد کارشناسان میراث فرهنگی از کابل‌ کشی «فلک الافلاک»

ندای لرستان - خرم‌آباد- انتقاد از وضعیت کابل کشی «فلک الافلاک»، لزوم جریمه پیمانکار این طرح، ضرورت تهیه طرح جامع مطالعات و مرمت این بنای تاریخی و ... در نشست تخصصی با حضور کارشناسان مورد تاکید قرار گرفت.

کاشت بلوط‌های امید در «گردکانه»

ندای لرستان- نهال‌های کوچک بر سینه «گردکانه» کاشته می‌شوند به آن امید که روزی درختان بلوط قد برافراشته تا بلندی‌های دلفان پر از چتر گسترده درختان شود.

نامه نگاری‌های راه‌آهن لرستان/از قاسمی به مرتضوی:اعتبار می‌خواهیم

ندای لرستان- خط آهن سراسری در محدوده لرستان سه دهه برای اجرایی شدن فقط وعده شنیده، حالا خبرها حاکی از ارسال نامه وزیر راه و شهرسازی به معاون رئیس‌جمهور برای اختصاص اعتبار برای آن است.

غدیر تداوم رسالت آغاز امامت

ندای لرستان-واقعه غدیر تداوم رسالت انبیا و آغاز تحول شگرف در توسعه زیربنایی و اجتماعی اسلام محسوب می شود، غدیر تنها یک روز در تقویم مسلمانان نیست، غدیر واقعه ای است که در آن روز راهبرد اساسی اسلام پس از پیامبر(ص) بیان می‌شود.

راه آهن غرب کشور روی ریل بلاتکلیفی/ مزیت اقتصادی که مغفول ماند

ندای لرستان- صنعت حمل ونقل ریلی سال هاست که با وجود مزیت های بی‌شمار اقتصادی برای استانهای غرب کشور، روی ریل بلاتکلیفی جاخوش کرده و برون رفت از وضعیت فعلی نیازمند توجه ویژه مسئولان است.

حواله میراث نیمه‌کاره روحانی به دولت رئیسی

ندای لرستان- «تاج امیر» سد پرمنفعتی است که سال‌ها معطل تامین اعتبار مانده، حالا با قرارگیری در فهرست مصوبات سفر دولت به لرستان در مسیر رستگاری قرار گرفته تا گره مشکلات این پروژه ۱۱ ساله باز شود.

پلدختر- خرم‌آباد جاده‌ای که در سیل ناتمام ماند

ندای لرستان - پلدختر- بعد از وقوع سیلاب جاده پلدختر- خرم‌آباد تخریب شد، مرگ هر روز در این محور پرسه می‌زند و همچنان کار بازسازی آن و احداث جاده جدید متوقف مانده است.

تحقق وعده‌ای دیگر از دولت سیزدهم در استان لرستان/ کارخانه تولید کاغذ از سنگ الیگودرز به زودی افتتاح می‌شود

ندای لرستان - کارخانه تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم الیگودرز که تعطیل شده بود در سفر رئیس جمهور به لرستان جز مصوبات سفر قرار گرفت و با حمایت دولت، فعال و در آستانه افتتاح ...

«پارسیلون» همچنان بلاتکلیف/ از طرح منطقه ویژه اقتصادی چه خبر؟

ندای لرستان - خرم‌آباد- وضعیت «پارسیلون» به عنوان زخم کهنه صنعت لرستان همچنان در ابهام است، مسئولان می‌گویند که تبدیل آن به منطقه ویژه اقتصادی هنوز قطعی نشده و این صنعت معطل حسابرسی ویژه است.

ولیمه‌های مجالس عزا ، درست یا غلط بودن یک سنت در لرستان

ندای لرستان- پدربزرگ خانواده فوت کرده و مراسم تدفین وی به دلیل دوربودن محل زندگی فرزندان و خویشاوندان تا زمان رسیدن آنها یک روز عقب افتاده است، ساعاتی که بسیاری از فامیل و بستگان در منزل متوفی سپری می کنند تا فرزندان و مابقی فامیل عزادار از راه برسند.

جزئیات جدید از واگذاری پادگان ۰۷/ پیمانکار: من پول نقد می‌خواهم!

ندای لرستان- نشست بررسی وضعیت پادگان ۰۷ خرم‌آباد به میزبانی لشکر ۸۴ لرستان برگزار و در این جلسه پیمانکار ارتش شرط واگذاری زمین‌های این پادگان به شهرداری را پرداخت پول نقد اعلام کرد.

مشارکت مردم سرمایه‌ای اجتماعی برای کاهش مصرف برق

ندای لرستان- - تاثیر انرژی بر زوایای مختلف زندگی آشکار تر از سیطره تصور است، برای تجربه نکردن خاموشی‌های تابستانه و گریز از گرمای روح فرسای آن مشارکت مردمی همانند یک سرمایه اجتماعی بی همتا می‌تواند اثر بخش باشد، باوری که می‌پذیرد کمترین رفتار در حفظ انرژی برق بی حاصل نمی‌ماند.

مزارع لرستان در عطش خشکسالی/ نامه استمداد از وزیر جهاد کشاورزی

ندای لرستان - کوهدشت- خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها طی امسال کشاورزان لرستانی را با خسارات متعددی مواجه کرده است، موضوعی که موجب شده مسئولان با ارسال نامه‌ای از وزیر جهاد کشاورزی استمداد بخواهند.

راه‌اندازی شهرک سیلیکون متال بروجرد وعده‌ای که محقق شد

ندای لرستان- - برنامه‌ریزی مشخص و دقیق برای احیای واحدهای صنعتی راکد و نیمه فعال از مهمترین اهداف دولت سیزدهم است که در سفرهای استانی به نقاط مختلف کشور برآن تاکید می‌شود در ادامه همین اقدام شرکت " فرتاک بروجرد" با زمینه فعالیت تولید سیلیکون متال به زودی تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

ضایعات ۳۰ درصدی نان در لرستان و دسترنجی که دور ریز می‌شود

ندای لرستان- - ۳۰ درصد گندم تولیدی یا خریداری شده در لرستان آنگونه که کارشناسان می‌گویند در چرخه آرد و نان تبدیل به ضایعات شده و دسترنج تولید این محصول استراتژیک به راحتی تبدیل به دور ریز یا خوراک دام می شود

دخل و خرج «مایه حیات» نمی‌خواند/۷ هزار لیتر آب برای یک کیلو برنج!

ندای لرستان - خرم‌آباد- کاشت محصولات آب دوست مانند برنج منابع آبی لرستان را روز به روز کمتر می‌کند، به طوری‌که به گفته مسئولان کشت هر کیلو برنج هفت هزار لیتر آب را می‌بلعد.

کرونا و ریزگرد چه شباهت‌هایی باهم دارند؟

ندای لرستان- عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: شناخت و اولویت‌بندی عوامل تاثیرگذار بر پدیده گردوغبار نیازمند برنامه­‌ریزی برای حل آن از سوی مسئولین ذیربط است.

صنایع دستی گذرگاهی برای رونق گردشگری

ندای لرستان - به گزارش ایرنا، تداوم میل گردشگران به سفر در یک شهر و منطقه در واقع همان آغازی برای رونق گردشگری است که ارتباط مستقیمی با درآمدزایی و ایجاد رونق اقتصادی برای ...

لرستان به وقت گل و گلاب؛ ظرفیتی برای اشتغال و درآمد

ندای لرستان - خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: با فرا رسیدن خرداد ماه، عطر گل و گلاب در مزارع لرستان می‌پیچید، شرایط ویژه اقلیمی و آبی و خاکی، این استان را برای تولید گل محمدی ...

روایتی از نیش و نوش یک طرح/«قمرود» در مبدا چه خسارتی برجا گذاشت؟

ندای لرستان- طرح انتقال آب قمرود هرچند برای مقصد برکات زیادی به همراه داشت اما در مبدا خسارات جدی برجا گذاشت، به طوری‌که هم اکنون تعداد زیادی از روستاهای محل اجرای پروژه با تنش آبی جدی مواجه شده‌اند.

کمربندی دورود در آستانه ۹ سالگی

ندای لرستان - دورود- پروژه کمربندی دورود در آستانه ۹ سالگی خود قرار دارد و حالا مسئولان خبر می‌دهند که یک لاین رفت و برگشت از پروژه تا شش ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

هنر دمیدن روح تعهد در کالبد انسان‌ها است

ندای لرستان - به گزارش ایرنا، امام خمینی(ره) در سخنرانی ۱۳۶۷/۶/۳۰ فرمودند: خون صدها هنرمند فرزانه در جبهه های عشق و شهادت و شرف و عزت، سرمایه زوال ناپذیر هنری است که به ...

تحقق مطالبه لرستانی‌ها در انتظار تایید شورای عالی فنی

ندای لرستان - خرم‌آباد- راه‌آهن به عنوان مطالبه چندین ساله مردم لرستان در سفر هیئت دولت به این استان مصوبه گرفت، اما عملیات اجرایی این پروژه همچنان در انتظار تایید شورای عالی فنی متوقف مانده است.

بحران آب و خالی شدن زیرپای زمین

ندای لرستان- برداشت بی رویه از سفره‌های آب زیرزمینی از بهره برداری به بهره کشی از زمین رسیده است، فعالان منابع طبیعی بر این باورند ادامه این روند و تخریب منابع آبی به قیمت بدست آوردن معیشتی ناچیز ما را با فرونشست وحشتناک زمین مواجه می‌کند.

بازار در مسیر ثبات و قرار/ از وفور کالا تا لزوم تشدید نظارت

ندای لرستان - خرم‌آباد- بازار لرستان در مسیر ثبات قرار گرفته است، کالاهای مورد نیاز در فروشگاه‌ها بین مردم توزیع می‌شود، اما آنچه ضرورت دارد که از سوی متولیان مورد توجه قرار بگیرد موضوع کنترل قیمت‌ها است.

ساير مطالب

عزاداران حسینی در جایگاه «ولایت» خرم‌آباد

برپایی تکیه‌های عزاداری در خیابان‌های بروجرد

عزاداری مردم بروجرد در تاسوعای حسینی

چشمه «مطهری» خرم‌آباد به نقطه سر به سر تولید و مصرف رسید

پلدختر و معمولان در شیلات و آبزی‌پروری ظرفیت مناسب دارند

محکومیت 200 میلیاردی برای پرونده‌های قاچاق کالا و ارز در لرستان

توسعه زیرساخت‌های گردشگری در سراب «زَز» سلسله

رفع تصرف 16 هزار متر مربع از اراضی منطقه حفاظت‌شده «اشترانکوه»

عاملان آتش‌سوزی خودروهای مسکن مهر کوهدشت دستگیر شدند

تامین هیزم خشک هیئات مذهبی برای برگزاری مراسم گِل‌مالی عاشورا

تشکیل قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار قرار گرفت

تاکید استاندار لرستان بر تشکیل قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا در استان

هشدار مدیریت بحران نسبت به احتمال وقوع سیلاب در لرستان

راه‌آهن بروجرد در فاز اول فعال است

اصحاب رسانه ظرفیت مهمی در توسعه لرستان هستند

شکوه میثاق شیرخوارگان پلدختر با شهید خردسال دشت کربلا

495 کیلومتر شبکه فیبر نوری روستایی در لرستان اجرا می‌شود

بیکاری چالش جدی لرستان/ در پرورش مدیران متخصص کوتاهی کرده‌ایم

صنعت گردشگری در لرستان معطل مانده است/ نرخ بالای بیکاری در استان

تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت در لرستان

دسترسی 75 درصد از دانشجویان علمی کاربردی به اشتغال پایدار

باند تبهکاران فضای مجازی در لرستان منهدم شد

غنی‌سازی آرد مصرفی در لرستان در دستور کار قرار گرفت

مرمت گذرگاه پل تاریخی«چالانچولان» لرستان برای نخستین بار

فرهنگ عاشورایی با قصه‌گویی، نقاشی و شعر به کودکان منتقل شود

نزاع دسته‌جمعی در یکی از روستاهای الیگودرز/ 3 نفر مجروح شدند

پیگیری برای استقرار «کارگزار بومی دانش‌بنیان» در لرستان

تسهیل کار هنرمندان صنایع‌دستی سرانه درآمد لرستان را ارتقا می‌دهد

نظارت بهداشتی و شرعی بر ذبح نذورات ماه‌های محرم و صفر در لرستان

تیراندازی به سمت منزل مسکونی در کوهدشت/ عاملان دستگیر شدند

110 کیسه آرد قاچاق در خرم‌آباد کشف و ضبط شد

300 میلیارد تومان از محل تهاتر نفت برای احداث سد معشوره تصویب شد

استاندار لرستان: ارتباط بین دانشگاه ، بازار و صنعت باید تسهیل شود

الکترونیکی شدن صدور مجوزهای کسب و کار در لرستان

افتتاح جاده دسترسی به پارک جنگلی «مخمل‌کوه» خرم‌آباد تا هفته دولت

ابتلای 303 لرستانی به کرونا/ یک بیمار فوت کرد

اعتبار راه‌آهن و سدهای در دست احداث لرستان تأمین می‌شود

وقفه در فرآیند ساخت و تکمیل پروژه‌های راهبردی لرستان

لزوم تجمیع اعتبارات پژوهشی لرستان برای اجرای طرح‌های کلان

حمایت از تولید در رأس اقدامات دادستانی خرم‌آباد

ضعف در زیرساخت حوزه راه خسارت سیل الیگودرز را چندین برابر کرد

بازدید فرمانده سپاه لرستان از پروژه‌های بسیج سازندگی در دلفان

شهرک گلخانه‌ای شهید بروجردی ظرفیتی برای توسعه اشتغال است

2 نفر از مفقودین سیلاب الیگودرز پیدا شدند

آبخیزداری مهم اما فراموش شده/«بی‌اعتباری»طرح‌هادرمیان کمبوداعتبار

اختصاص 45 میلیارد برای پروژه راهسازی مسیر عشایری بروجرد

نماینده ولی‌فقیه درگذشت تعدادی از لرستانی‌ها در سیل را تسلیت گفت

رگبار باران و رعد و برق در اکثر نقاط لرستان

سیلاب در منطقه «پرسک» سلسله

خسارت 1500 میلیاردی سیلاب به زیرساخت‌های الیگودرز

ستاد بحران در الیگودرز تشکیل شد

تکمیل پروژه‌های با 80 درصد پیشرفت با همکاری دولت و خیرین سلامت

استاندار : جذب 460 میلیارد تومان از اعتبارات تبصره 18 قانون بودجه 1400 کشور در لرستان

خسارت سیلاب به مزرعه پرورش ماهی در الیگودرز

برگزاری مراسم عزاداری دهه اول محرم درهیئت ابناء الزهرا(س)خرم‌آباد

آغاز بارش‌های رگباری در شرق لرستان

ضرورت حمایت مجمع خیرین سلامت کشور برای اتمام پروژه‌های لرستان

پیگیری مجلس برای جذب نیروهای طرحی وزارت بهداشت

فوت 2 بیمار کرونایی دیگر در لرستان/ شناسایی 244 مبتلای جدید

لزوم تامین تجهیزات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی سیلاب

17 نفر از دارندگان سلاح‌های غیر مجاز در خرم‌آباد دستگیر شدند

ضرورت جلوگیری از بحران‌ها و خسارات احتمالی سیلاب در پلدختر

سه مرکز ماده 15 در سه شهرستان‌ لرستان راه‌اندازی می‌شود

پرداخت 10 میلیارد اعتبار برای تکمیل پروژه‌های علوم پزشکی لرستان

اعضای باند سرقت 35 میلیاردی طلاجات در خرم‌آباد دستگیر شدند

شناسایی 265 ابتلای جدید به کرونا در لرستان

استاندار لرستان: گردش چرخ توسعه در گرو آموزش مهارت‌ها است

جهاد دانشگاهی می‌تواند در تولید علم و ثروت و افزایش سطح آگاهی مردم گام‌های اساسی بردارد

کشف 5 تن کود شیمیایی قاچاق و فاقد مجوز در الیگودرز

پیش‌بینی 425 میلیارد تومان برای آب‌رسانی به روستاهای لرستان

آمادگی برای ساخت 5500 واحد مسکونی در لرستان

احداث کمپ نگهداری سگ‌های بلاصاحب در شهرستان دورود

کشف 33 کیلوگرم تریاک از یک خودرو در الیگودرز

ابتلای 288 لرستانی به کرونا/ 190 بیمار بستری هستند

ایجاد زمینه اشتغال در روستاها مهاجرت معکوس به دنبال دارد

اعلام هشدار هواشناسی سطح نارنجی برای شرق و جنوب شرق لرستان

140 تا 150 میلیارد قرارداد آسفالت جاده‌های روستایی نورآباد است

ساختمان‌های ناایمن در لرستان شناسایی شوند

انجام 337 مورد بازرسی از داروخانه‌های لرستان در قالب طرح دارویار

ضرورت تشدید نظارت‌ها بر فعالیت داروخانه‌های لرستان

محبوس شدن 2 کارگر زیر آوار چاه در خرم‌آباد

خدمت به جامعه ایثارگر، شرکت در حماسه شهدا و ایثارگران و جانبازان است

آغاز محرومیت‌زدایی دو شهرستان لرستان به همت بنیاد علوی

شناسایی 2500 انشعاب غیر مجاز آب در لرستان

توقیف کامیون حامل 9 تن چوب قاچاق در سلسله

سارق حرفه‌ای در خرم‌آباد دستگیر شد

لزوم اقدام عاجل برای رفع نقاط کور تلفن در آزاد راه خرم‌آباد-اراک

ایمن‌سازی محورهای لرستان برای انجام سفرهای اربعین حسینی(ع)

جمعیت فعال هر کشور، عامل تعیین‌کننده در معادلات قدرت محسوب می‌شود

سرپرست اداره کل سیاسی استانداری منصوب شد

169 بیمار کرونایی در مراکز درمانی لرستان بستری هستند

دستگیری عاملان شرارت در خرم‌آباد

کشف 79 کیلوگرم تریاک در عملیات مشترک پلیس لرستان و کرمان

استاندار خبرداد: کلنگ زنی احداث 6 هزار واحد مسکونی در لرستان

بازگشت رنگ قرمز به نقشه کرونایی لرستان

درخشش قهرمانان کاراته کا لرستانی برای حضور در مسابقات جهانی ژاپن

ماجرای کابل کشی فلک الافلاک چیست/اصولی یا غیر اصولی مسئله این است

احداث نیروگاه سیکل ترکیبی 1000 مگاواتی در لرستان

آغاز مرمت 6 هکتار از بافت‌های تاریخی خرم‌آباد/ دولت حمایت کند

صادرات ١٠٠ تن خوراک ماهیان گرم آبی از لرستان به کشور عراق