ندای لرستان

آخرين مطالب

دور و نزدیک کرونا در پس بی توجهی به هشدارهای بهداشتی مقالات

دور و نزدیک کرونا در پس بی توجهی به هشدارهای بهداشتی
  بزرگنمايي:

ندای لرستان- اکنون که نوع رفتار با مهمان ناخوانده کرونا را تا حدودی آموخته ایم و حدود سه سال همزیستی ناگزیر با این ویروس را پشت سرگذاشته ایم همچنان ماسک، رعایت پروتکل های بهداشتی و واکسن تنها ابزار کاربردی پیشگیری از ابتلا به کووید 19 هستند.

هشدارهای بهداشتی و پزشکی روز به روز بیشتر و بلندتر به گوش می رسد چراکه مراودات اجتماعی برقرار است؛ افراد در حال رفت و آمد در معابر، مکان های عمومی و خواهان روال عادی زندگی هستند که تداوم این سبک زندگی با رعایت صحیح و دقیق پروتکل های اجتماعی میسر است.

اکنون توصیه وزارت بهداشت این است که همه افراد دارای بیماری زمینه ای ، نقص ایمنی، مبتلا به انواع سرطان و ایدز اگر حداقل 6 ماه از آخرین دُز واکسن کرونای آنها گذشته است برای دریافت واکسن یادآور اقدام کنند چراکه در غیراینصورت آنتی بادی چندانی در بدن برای مقابله با ویروس باقی نمانده است.

ویروس ویرانگر کرونا طی سه سال گذشته اثبات کرده است که با هیچکس، تعارف و شوخی ندارد و با توجه به شیوع زیر سویه های جدید آن در کشورهای مختلف باید درباره پیش بینی های مربوط به موج هشتم، مراقبت های لازم را انجام داد.

طی ماه های گذشته به دلیل خفیف شدن ویروس کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی و استقبال از واکسن نیز بین افراد کم رنگ شده بود اما اکنون مقابله در برابر این ویروس ایمنی بیشتری را می طلبد و شایسته است که افراد به این مهم توجه داشته باشند تا بتوان موج هشتم را با سختی کمتری پشت سرگذاشت.

این در حالی است که امسال آموزش های مدارس نیز پس از گذشت 2 سال حضوری شد و اکنون که صدای پا کرونا به گوش می رسد دغدغه بسیاری از والدین و خانواده ها، سلامتی فرزندان و چگونگی رفتار و کنترل این ویروس است که رعایت پروتکل های بهداشتی را در این اماکن بیش از پیش ضروری کرده است.

بیش از سه میلیون و 184 هزار دُز واکسن کرونا در لرستان تزریق شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: سه میلیون و 184 هزار و 305 دُز واکسن کرونا تاکنون برای جامعه هدف این استان تزریق شده است.

دکتر مریم کوشکی با بیان اینکه تاکنون سه میلیون و 753 هزار و 784 دُز واکسن کرونا وارد استان شده است اظهار داشت: حدود 750 هزار نفر از جمعیت یک میلیون و 800 هزار نفری لرستان بالای 18 سال سن دارند که با توجه به شرایط موجود و شیوع زیرسویه جدید ویروس کرونا باید نسبت به تزریق دُز یادآور اقدام کنند.

وی با بیان اینکه شدت انتقال زیرسویه جدید کرونا سریع است اظهار داشت: توصیه می شود افرادی که بیش از 6 ماه از تزریق آخرین مرحله واکسن کرونای آنها گذشته است هرچه سریعتر نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند چراکه در صورت بالا رفتن ایمنی افراد، شدت بیماری کاهش خواهد یافت.

وی عنوان کرد: طی ماه های گذشته به دلیل فروکش کردن ویروس کرونا استقبال چندانی از تزریق واکسن نشده است اما اکنون شمار بیشتری از افراد در مراکز تزریق واکسن کرونا جهت دریافت دُز یادآور مراجعه می کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: با فروکش شدن موج کرونا در استان آمار مرگ و میر و بستری بر اثر ابتلا در استان کاهش یافت اما در مجموع تاکنون 226 هزار و 614 نفر در این استان به کرونا مبتلا شده که 2 هزار و 911 نفر آنها به دلیل این ویروس جان باخته اند.

کوشکی اظهار داشت: کل نمونه های ارسالی مشکوک به کرونا در آزمایشگاه های استان 653 هزار و 382 مورد بوده که از این تعداد پاسخ 652 هزار و 693 مورد اعلام شده است.

موردی از ابتلا به زیرسویه جدید امیکرون در لرستان گزارش نشده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان همچنین گفت: تاکنون هیچ موردی از ابتلا به زیرسویه جدید کرونا در این استان گزارش نشده است.

کوشکی بیان کرد: طی 24 ساعت گذشته 30 مورد مشکوک در استان نمونه گیری شده است که از این مجموع حتی یک مورد نیز ابتلای به کرونا گزارش نشد اما در حال حاضر از مجموع نمونه گیری های انجام شده در استان، موارد مشکوک و مثبت دچار آنفلوآنزا هستند که خوشبختانه در حال حاضر آمار ابتلا به آنفلوآنزا بین افراد بزرگسال استان نیز در حال کاهش است.

وی با اشاره به اینکه شدت انتقال زیرسویه جدید کرونا سریع و آنتی بیوتیک و واکسن گریز است ادامه داد: رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، شست و شوی دست ها و استفاده از ماسک بسیار ضروری است.

کوشکی با اشاره به اینکه تزریق واکسن جدید و ایجاد ایمنی در مقابل این ویروس لازم است عنوان کرد: علایم زیرسویه جدید کرونا توام با گرفتگی صدا، تب و لرز، بدن درد، آبریزش بینی و دیگر علایم سرماخوردگی و در مواردی نیز به حالت گوارشی است.

رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک در اماکن عمومی لرستان حدود 15 درصد است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: اکنون آمار استفاده از ماسک در اماکن عمومی استان حدود 10 تا 15 درصد می باشد که با توجه به شیوع زیرسویه جدید کرونا و سرعت انتقال این ویروس استفاده از ماسک وپروتکل های بهداشتی بسیار ضروری و کاربردی است.

کوشکی افزود: رعایت فاصله گذاری اجتماعی و تهویه مناسب در اماکن عمومی به ویژه در فصول سرد سال که محیط بسته باشد بسیار مهم است و حداقل با بازکردن پنجره ها باید تهویه مناسب در فضاهای سربسته ایجاد شود چراکه با سرعت انتقال بالای ویروس یک فرد ناقل می تواند تعداد زیادی را مبتلا کند.

وی در خصوص لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک در مدارس اظهار داشت: در این راستا طی مکاتباتی با آموزش و پرورش استان نسبت به لزوم استفاده از ماسک، تهویه مناسب و رعایت فاصله گذاری اجتماعی تاکید شده است.

وی با تاکید بر اجباری شدن استفاده از ماسک در مدارس ادامه داد: در دستورالعمل ابلاغ شده به مدارس تاکید شده است دانش آموزان دارای علائم باید تا پنج روز در منزل استراحت کنند و کارکنان مدارس نیز به منظور حفظ سلامت و ایمنی دانش آموزان باید از مراجعه افراد دارای علائم ممانعت کنند.

کوشکی گفت: در حال حاضر آمار ابتلای کودکان به کرونا در استان پایین اما ابتلای کودکان به آنفلوآنزا نسبت به بزرگسالان بیشتر است.

افزایش مراکز واکسیناسیون در لرستان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان به اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی ویروس کرونا و آماده سازی تجهیزات به منظور پیشگیری از شیوع سویه جدید تاکید کرد و افزود: کرد: فعال کردن مراکز 16 ساعته و مراکز واکسیناسیون، بیماریابی فعال، تجهیز زنجیره سرد شهرستان‌ها، آموزش و اطلاع رسانی به مردم در مورد چگونگی پیشگیری از سویه جدید کرونا و نظارت بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی می‌بایست در دستور کار همکاران بهداشت قرار گیرد.

کوشکی عنوان کرد: طی چند روز آتی، مراکز واکسیناسیون در کل استان افزایش خواهند یافت تا مردم برای تزریق دُز یادآور مشکلی نداشته باشند.

32 بیمار مشکوک به کووید 19 در لرستان بستری هستند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: با توجه به افزایش آمار ابتلای کووید 19 در سطح کشور انتظار می رود آمارها در استان نیز طی چند هفته آینده افزایشی باشد اما تاکنون خوشبختانه در لرستان حجم مراجعات روند عادی دارد.

علی بختیاری بیان کرد: تعداد 32 بیمار مشکوک به کووید 19 در مراکز درمانی استان بستری هستند که هنوز جواب تست این بیماران قطعی نشده است.

وی با بیان اینکه اکنون در فصل همزمانی بیماری های ویروسی و تنفسی قرار داریم بیان کرد: اکنون استان از پیک آنفلوآنزا خارج شده و آمار ابتلا پایین است در حالیکه طی هفته های گذشته روند ابتلای کودکان با آمار بالایی مواجه بود.

وی با بیان اینکه طی هفته های گذشته روزانه حدود 800 تا 900 مراجعه مبتلا به آنفلوآنزا در استان داشتیم گفت: اکنون این روند سیر طبیعی دارد.

6 شهر لرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد

براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آخرین رنگ بندی وضعیت کرونایی اکنون خرم آباد، پلدختر، چگنی، رومشکان، سلسله و ازنا در وضعیت زرد و شهرستان های بروجرد، الیگودرز، کوهدشت، دورود و دلفان در وضعیت آبی هستند.

بنا بر جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی شهرها، هیچ شهرستانی از لرستان در وضعیت نارنجی یا قرمز قرار ندارد اما تعداد شهرهای با وضعیت زرد افزایش و در این هفته وضعیت کرونایی در خرم‌آباد و پلدختر از آبی به زرد تغییر یافته است.


لینک کوتاه:
https://www.nedayelorestan.ir/Fa/News/264616/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مازندران، قهرمان مسابقات کشتی آزاد جوانان کشور

نشست شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان خراسان جنوبی/افزایش دیدارها با ایثارگران و کاهش مراجعات به بنیاد در دولت سیزدهم/گلزارهای مطهر شهدا به کانون‌های فرهنگی تبدیل می‌شود

21 هکتار به گلخانه‌های خرم‌آباد اضافه می‌شود

لرستان قطب محصولات گلخانه‌ای خواهد شد

دو کشته و پنج مصدوم در حادثه رانندگی محور کاکارضا

مردم ما جان خود را فدا کردند که شناسنامه کشور زنده بماند

ورود نخستین محموله کمک‌های شهرداری تهران به خوی/تقدیر رئیس شورای شهر خوی از خدمات‌رسانی شهرداری تهران به زلزله‌زدگان

بازدید وزیر کار از کارخانه کاغذ بیستون تأمین

بازدید نماینده ویژه وزیر تعاون، کار ‌و رفاه اجتماعی از کمپ‌های اسکان اضطراری مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی

بهره برداری از طرح آبرسانی به روستای تکانه و هولاندشت خرم‌آباد

دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی با خانواده شهیدان «ملا شریفی» به مناسبت میلاد حضرت علی (ع)

دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی با خانواده شهیدان «ملأ شریفی» به مناسبت میلاد حضرت علی (ع)

باشکوه ترین فیلم های تاریخی-حماسی سینما

ایجاد اشتغال پایدار در استان موجب اعتماد مردم می‌شود

دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با خانواده شهیدان «فاضل بجستانی» به مناسبت میلاد حضرت علی (ع)

دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با خانواده شهیدان « فاضل بجستانی» به مناسبت میلاد حضرت علی(ع)

روستای ولیعصر خرم‌آباد با بیش از ده سردار شهید مایه افتخار کشور است

ابراز تاسف نماینده ولی فقیه در لرستان از حادثه سقوط گرگر در الیگودرز/ شاهرخی: عقب‌ماندگی‌های استان در حوزه راه برطرف شود

مازندران قهرمان رقابت‌های کشتی آزاد جوانان قهرمانی دهه فجر شد

کشتی آزاد جوانان کشور| مازندران قهرمان شد

افتتاح گاز رسانی به 9 روستای لرستان

900 لرستانی در صف وام ازدواج قرار دارند

اشتغال پایدار نیاز امروز لرستان است/ عقب‌ماندگی‌های استان در حوزه راه برطرف شود

جلب اعتماد مردم در گرو ایجاد اشتغال پایدار در لرستان است

حضور هزار و 700 شهروند در پویش ارتقا فرهنگ آپارتمان‌نشینی در منطقه هشت

راهپیمایی 22 بهمن با گام‌های استوار مردم باشکوه‌ برگزار شود

دهه فجر، روز‌های سرنوشت ساز تاریخ ملت ایران است

بانوی هنرمندی که یکه تاز جاده ها و راه هاست

ارسال 1000 اثر به جشنواره عکس «روی شانه‌های شهر»

یکی از شئون ولایت فقیه پاسداری از رأی مردم است

افتتاح دو واحد گلخانه هیدروپونیک تولید گل در خرم‌آباد

هدف دشمن تزریق ناامیدی در جامعه است

انسان نیازمند اعتقاد و اخلاق دینی است

جمع‌آوری 3000 عنوان مدرک فرهنگی در مرکز اسناد بروجرد

97 درصد گندم لرستان تحت پوشش الگوی کشت/ پرداخت 165 میلیارد یارانه کود

اعمال 50 درصد بخشودگی آب بها برای کشاورزان در لرستان

از خاموشی شهرها تا برق دارشدن روستاهای کوچک/ مقایسه وضعیت برق‌رسانی زمان شاه با بعد از انقلاب در لرستان

برگزاری مسابقات جودو در خرم آباد

20 واحد آلاینده لرستان به دستگاه قضایی معرفی شدند

برخی از محور‌های کرمان لغزنده و مه‌آلود است

برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر در لرستان

اردوی «راهیان پیشرفت» دانشجویان دانشگاه لرستان برگزار می‌شود

معرفی 20 واحد آلاینده لرستان به دستگاه قضایی

نام‌نویسی 25 هزار مجرد گلستانی در نهضت ملی مسکن

87 پروژه آموزشی در لرستان در دست اجرا هستند

بهره‌برداری از 23 هزار متر مربع فضای آموزشی در لرستان

نرخ عوارض برای نوسازی بافت فرسوده رقم چندانی نیست

قرار خدمت در منطقه 18

پرداخت 220 میلیارد تومان غرامت به کشاورزان لرستانی

مساحت گلخانه‌های لرستان به 113 هکتار رسیده است