ندای لرستان

آخرين مطالب

جولان دلالان در قطب تولید حبوبات/نخود لرستان به نام دیگر استان‌ها مقالات

جولان دلالان در قطب تولید حبوبات/نخود لرستان به نام دیگر استان‌ها
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - نورآباد- شهرستان دلفان به‌عنوان قطب تولید حبوبات ازجمله نخود شناخته‌شده است و این در حالی است که با جولان دلالان دسترنج کشاورزان به نام دیگر استان‌ها به فروش می‌رسد.

 استان لرستان با دارا بودن 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی با تولید سالانه حدود سه میلیون تن انواع محصولات کشاورزی رتبه نخست تولید حبوبات را در کشور به خود اختصاص داده است.
دلفان رکورد دار تولید نخود در ایران
از 285 هزار تن میانگین تولید نخود در کشور، شهرستان دلفان در استان لرستان به تنهایی با تولید سالانه 20 هزار تن نخود رکورد دار تولید این محصول در ایران به شمار می‌رود.
این شهرستان با دارا بودن 120 هزار هکتار اراضی کشاورزی که تنها 20 درصد از آن به صورت آبی بوده و مابقی به صورت دیم کشت می‌شود زمینه مناسبی برای تولید نخود دارد.

ندای لرستان


میانگین تولید نخود در ایران 400 کیلوگرم در هر هکتار است که این رقم در دلفان به 600 تا 650 کیلوگرم در هر هکتار برداشت می‌شود.
در این ایام به هر گوشه از این شهرستان که سر بزنی کشاورزان زحمتکش این دیار در حال برداشت دسترنج یک ساله خود هستند و برداشت انواع محصولات کشاورزی و تب و تاب کشاورزان نشان از رضایتمندی آنها از محصولشان است.
علی رغم خشکسالی‌های اخیر مردم شگر گزار نعمت پروردگار خود هستند، شغل اغلب مردم این شهرستان کشاورزی و دامپروری است و از این راه امرار معاش می‌کنند.
افزایش تولید نخود در اراضی کشاورزی
علی رستمی یکی از جوانان کشاورز شهرستان دلفان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه با وجود خشکسالی، امسال برداشت خوبی داشته‌ایم و از خداوند بابت این نعمت ممنون و شکرگزار هستیم که روزی خود را در سخت‌ترین ایام هم به کشاورزان زحمتکش می‌دهد.
حمیدرضا جهانیان یکی دیگر از کشاورزان نخودکار این شهرستان نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه اگر دولت از کشاورزان به نحو شایسته حمایت کند قطعاً تولید نخود در شهرستان افزایش پیدا می‌کند ادامه داد: اگر به ما اجازه برداشت آب از چاه‌های کشاورزی داده شود در سال می‌توانیم دو برابر این محصول را تولید کنیم.

ندای لرستان


حاج اسد خاص امیری کشاورز نمونه نخود کار شهرستان دلفان نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر، بهره گیری از راهکارهای کارشناسان جهاد کشاورزی در چگونگی کشت مکانیزه را مهم‌ترین عامل افزایش تولید نخود امسال خود عنوان می‌کند و می‌گوید: خوشبختانه امسال توانسته‌ام نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر افزایش تولید داشته باشم و از این بابت شکرگزار خداوند هستم.
جولان دلالان در قطب تولید حبوبات
علی همتی یکی دیگر از کشاورزان نخودکار شهرستان دلفان نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر، قیمت بالای کود شیمیایی و عدم استفاده از چاه‌های کشاورزی را یکی از مهم‌ترین مشکلات کشاورزی عنوان کرد و گفت: باید ما کشاورزان منطقه به خاطر اجازه دادن برداشت بی رویه سیب زمینی کاران غیر بومی از سفره‌های زیر زمینی بسوزیم و بسازیم.
یک بانوی کشاورز نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: متأسفانه تمام دسترنج خود را باید به قرض به دلالان بدهیم و بازار خرید و فروش منظمی وجود ندارد که بتوانیم با اطمینان خاطر محصولاتمان را به بازار عرضه کنیم.

ندای لرستان


پیش بینی برداشت 20 هزار تن نخود
سید سعید حسینی رئیس جهاد کشاورزی دلفان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این شهرستان با تولید سالانه بیش از 20 هزار تن نخود یکی از قطب‌های مهم کشاورزی در استان و کشور است.
وی عنوان کرد: امسال میزان 45 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دلفان به کشت نخود اختصاص پیدا کرده است و تعداد هشت هزار بهره بردار تولید نخود در دلفان در حال برداشت محصول خود هستند.
رئیس جهاد کشاورزی دلفان، سال گذشته را یکی از سال‌های خشک بر شمرد و ادامه داد: در سال گذشته با توجه به خشکسالی، سرمازدگی و کمبود آب مورد نیاز کشاورزی تنها 15 هزار تن نخود در این شهرستان تولید شد که خوشبختانه امسال پیش بینی می‌شود بیش از 20 هزار تن برداشت شود.

ندای لرستان


حسینی، طرح جهش تولید و کشت مکانیزه نخود را یکی از مهم‌ترین فاکتورهای افزایش تولید این محصول برشمرد و گفت: خوشبختانه در این طرح با استفاده از دستورالعمل‌های علمی کشت مکانیزه و بهره بردن از ظرفیت کشاورزان نمونه توانسته‌ایم از میانگین 400 کیلوگرم در هر هکتار به 650 کیلوگرم در هر هکتار برسیم.
فروش نخود لرستان به نام دیگر استان‌ها
وی در ادامه مهم‌ترین مشکل کشاورزان نخود کار دلفان را نداشتن کارخانه بزرگ بسته بندی و صنایع تبدیلی عنوان کرد و گفت: نخود تولیدی این شهرستان در دیگر استان‌ها بسته بندی و به بازارهای مصرف داخلی و خارجی عرضه می‌شود.
رئیس جهاد کشاورزی دلفان، تعداد واحدهای بسته بندی حبوبات در این شهرستان را سه واحد عنوان کرد و افزود: به دلیل ناتوانی در رقابت با رقبای برون استانی، عدم توازن قیمت و مشکل نقدینگی تمامی این واحدها امروز تعطیل شده‌اند.
به دلیل نبود کارخانه‌های بزرگ بسته بندی، و برند سازی متأسفانه دسترنج یک ساله کشاورزان این دیار، با قیمت بسیار پایین در آشفته بازار این محصول به فروش می‌رسد و با نام استان کرمانشاه معرفی و صادر می‌شود.
خیابان شهید مدرس شهر نورآباد محلی است که اکثر حبوبات فروشان شهرستان در آنجا کار خرید و فروش نخود و دیگر محصولات کشاورزی را انجام می‌دهند، آنها نیز وجود دلالان کرمانشاهی و نبود کارخانه بسته بندی را از مهم‌ترین معضلات و مشکلات کشاورزان این شهرستان عنوان می‌کنند.

ندای لرستان


دسترنج نخودکاران دلفانی در جیب دلال‌ها
صفری یکی از فروشندگان حبوبات در شهرستان دلفان در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: یکی از بهترین نخودهای صادراتی در این شهرستان تولید می‌شود و کشاورزان این منطقه با هزاران مشقت و مرارت و سختی این محصول را کاشت، داشت و برداشت می‌کنند و همین نخودی که تولید می‌کنند با قیمت بسیار پایین توسط دلالان کرمانشاه جمع آوری می‌شود و به نام استان کرمانشاه به دیگر کشورها صادر می‌شود و باید گفت دلیل اینکه نخود مرغوب و با کیفیت دلفان باید اینگونه در مظلومت قرار گیرد چیست؟
الواری یکی دیگر حبوبات فروش این شهرستان به خبرنگار مهر گفت: نخود با کیفیت ما را دلالان کرمانشاه هر ساله قبل از برداشت از کشاورزان خریداری می‌کنند و به نام استان خودشان بسته بندی و صادر می‌کنند.
امیدواریم مسئولان در این شهرستان که قطب تولید نخود کشور است با ایجاد کارخانه‌های بسته بندی حبوبات و شرکت‌های بازرگانی مانع از از بین رفتن دسترنج کشاورزان منطقه شوند.
رضائیان هم با در دست گرفتن نخود مرغوب دلفان و با چشمانی ناراحت می‌گوید: این حق کشاورزان دلفانی نیست که ممتازترین نخود ایران را تولید کنند اما نامی از دلفان نباشد و این گناه نابخشودنی را باید چه کسی پاسخگو باشد.

ندای لرستان


ضرورت ایجاد کارخانه‌های بسته بندی و صنایع تبدیلی
اصغر قهرمانی فرماندار دلفان نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر با ابراز تأسف از اینکه نخود تولیدی دلفان به نام کرمانشاه در بازار شناخته می‌شود گفت: نخود تولیدی این شهرستان به نام کرمانشاه بسته بندی و بعضاً در بازارهای داخلی و خارجی فرآوری می‌شود و با برند کرمانشاه بسته بندی می‌شود.
وی با اشاره به زیرساخت‌های موجود تولید حبوبات به ویژه نخود در دلفان و تولید بالای این محصولات افزود: از تمامی سرمایه گذاران دعوت می‌کنیم نسبت به راه اندازی و ایجاد کارخانه‌های بسته بندی و صنایع تبدیلی در این شهرستان ورود پیدا کنند و این نوید را به این عزیزان خواهیم داد که از حمایت‌های ویژه دولت در این خصوص بهره خواهند برد.
فرماندار دلفان با اشاره به اینکه سرمایه گذاران می‌توانند با ورود به این عرصه بازار را به دست گرفته و ضمن ارزش افزوده نسبت به اشتغالزایی نیز اقدام کنند، امیدواریم در آینده‌ای نزدیک نخود تولیدی این شهرستان با نام دلفان و برند دلفان به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شود.
بنا بر این گزارش، امید می‌رود که با توجه به وضعیت کشاورزی شهرستان و وجود نیروی کار جوان با ایجاد بسترهای مناسب و حمایت‌های همه جانبه مسئولان در جذب سرمایه گذاران شاهد رشد و شکوفایی اقتصاد کشاورزی در دلفان باشیم.

لینک کوتاه:
https://www.nedayelorestan.ir/Fa/News/253980/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

شروع برداشت انگور از سطح تاکستان های لرستان

غربالگری سطح بینایی دانش آموزان دلفان و سپیددشت

تحقق 108 درصدی بودجه شهرداری/ از خرید ماشین آلات تا آسفالت معابر

خودروی قاچاق هفت میلیارد تومانی در پلدختر توقیف شد

اصلی‌ترین مطالبه مردم پلدختر استقرار دولت سیزدهم در این شهرستان است / دخالت نمایندگان مجلس در انتصابات، این بار در پلدختر

یک کشته و سه مصدوم در حادثه رانندگی در محور تربت‌حیدریه-فریمان

کشف 100 کیلوگرم مواد مخدر شیشه در هنگ مرزی تایباد

تصادف پراید و پژو در منطقه کهریز با چهار مصدوم

تهدید جان مردم از سوی نمایشگاه بین‌المللی/ قوه قضاییه ورود کند

واکنش شهرداری منطقه 5 به خبر قطع 74 اصله درخت

توقیف کامیون ولوو 70 میلیاردی قاچاق در پلدختر

حفر چاه در بروجرد جان دو برادر را گرفت

صدور مجوز تربیت دستیاری تخصصی زنان و زایمان در لرستان

غربالگری بینایی نیازمندان در مناطق محروم لرستان/ متخصصان فارابی به لرستان می‌آیند

پیش بینی برداشت سه هزار و 800 تن انگور از باغات لرستان

روزانه برق 20 تا 25 اداره پرمصرف لرستان قطع می‌شود

بهره‌برداری از کارخانه آهک هیدراته پلدختر، اشتغال تعدادی از جوانان را فراهم می‌کند

سارق حرفه‌ای در خرم‌آباد دستگیر شد

دیدار رئیس فدراسیون نابینایان با سرپرست ورزش و جوانان لرستان

شمار جانباختگان کرونا در لرستان به 2 هزار و 876 نفر رسید

نخستین دوره مسابقات ملی بازی های ساحلی کیش برگزار می شود

ارتقاء سطح پاسخگویی به مطالبات مردمی با تشکیل میز خدمت

غربالگری بینایی نیازمندان در مناطق محروم لرستان

کشف پارچه قاچاق در محور پل زال-خرم‌آباد

مرگ دو برادر بر اثر حفر چاه در بروجرد

ایستگاه پمپاژ فاضلاب شهر پلدختر طی روزهای آینده افتتاح می‌شود

امضای تفاهم‌نامه همکاری شهرداری با انجمن سازندگان مسکن و ساختمان

دیدار اعضای شورای عالی استان‌ها با شهردار تهران

تدوین سند اشتغال و سرمایه‌گذاری لرستان /ثبت اشتغال دستگاه‌های اجرایی در سامانه رصد

اوقات فراغت و فرصت مهارت افزایی کودکان

جهاد دانشگاهی لرستان کار جهادی را با راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری انجام داده است

شناسایی افراد خلاق هر محله برای حمایت و ایجاد اشتغال در لرستان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی لرستان منصوب شد

آغاز برداشت انگور در تاکستان‌های لرستان

8 سانتی‌متر به سرانه ورزشی لرستان اضافه می‌شود

موفقیت شهرداری منطقه 12 در کسب رتبه عالی در مصرف آب

برپایی موکب "زندگی حسینی" در فلکه دوم نیروی هوایی

آغاز عملیات اجرایی شاخه غربی بزرگراه یادگار امام(ره) در آینده نزدیک

222 بیمار کرونایی در مراکز درمانی لرستان بستری هستند/ فوت یک نفر

کشف 490 حلقه لاستیک قاچاق در دلفان

صرفه‌جویی 10 هزار مگاواتی مصرف برق در لرستان به صورت روزانه

تحقق 6 هزار میلیارد تومان از منابع مالی غیر نقد

درخواست ورود رئیس جمهور به موضوع عدم برگزاری نمایشگاه‌های پرازدحام در شهر/افزایش 3.5 میلیون نفری مسافران درون شهری با بازگشایی مدارس

دمای هوا در لرستان کاهش می یابد

پیشرفت 36 درصدی عملیات احداث میدانگاه جهاد

نشست صمیمانه رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اصحاب رسانه

مراسم امضا تفاهم‌نامه واگذاری زمین دپوی خط 10 مترو

شستشوی ویژه تمامی مخازن زباله در ناحیه یک منطقه 21

لرستان در پذیرایی از زوار اربعین همیشه پیشتاز است/ استقرار 21 موکب در نجف و کربلا

تسهیلات باید منجر به ایجاد اشتغال پایدار شود