ندای لرستان
تاکید بر کارهای فرهنگی عمیق و ماندگار کتاب محور در زندان‌های لرستان
يکشنبه 20 خرداد 1403 - 15:27:51
ندای لرستان - ایسنا/لرستان در دیدار سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی و مدیرکل زندان های لرستان بر کارهای فرهنگی عمیق و ماندگار کتاب محور در زندان‌های لرستان تاکید شد.
حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در دیدار با عبدالمجید کشوری، مدیرکل زندان های لرستان که به منظور توسعه همکاری‌ها و برگزاری برنامه‌های فرهنگی کتاب محور برگزار شد به حلول ماه ذی الحجه اشاره و افزود: ماه ذی‌الحجه یکی از ماه‌های ویژه در بحث عبادت محسوب می‌شود و جایگاه آن به حدی است که خداوند متعال اعمال حج را در آن قرار داده است.
وی ادامه داد: ماه ذی الحجه دو رویداد بزرگ عید قربان و سپس عید غدیر خم که به عنوان عیدالله الاکبر نیز خوانده می‌شود را در خود جای داده است.
سبزیان در ادامه به تعامل خوب کتابخانه‌های عمومی و زندان‌های استان اشاره و افزود: این تعامل در آینده نیز به نحوه مطلوب ادامه داشته و با هم افزایی دو دستگاه شاهد رویدادهای فرهنگی عمیق و ماندگار کتاب محور در زندان‌های استان خواهیم بود.
وی با بیان اینکه گاهی مطالعه یک کتاب می‌توانند سرنوشت یک انسان را تغییر دهد، گفت: همه زندانی‌ها به صورت عمدی مرتکب خلاف نشده و بعضی از مددجویان زندان‌ها پس از مطالعه یک کتاب بیان می‌کنند اگر ما پیش از این با مطالعه و کتابخوانی آشنا می‌شدیم به سوی کارهای خلاف کشیده نمی‌شدیم.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گرایش و علاقه مددجویان به مطالعه در ایام حبس را قابل توجه دانست و افزود: به دنبال این هستیم با همکاری اداره کل زندان‌های استان نظرات مددجویان را پس از مطالعه کتاب‌ها، ثبت کنیم و از آنان بخواهیم در مورد تاثیرگذارترین کتابی که مطالعه کرده‌اند، صحبت کنند. همچنین استفاده از ابزارهای تشویقی یکی از راهکارهای سوق دادن زندانیان به سمت مطالعه است.
سبزیان بیان کرد: به دنبال این هستیم با مساعدت دستگاه قضایی استان و در صورت امکان، کارهای عام المنفعه در حوزه کتاب و کتابخوانی را جایگزین احکام مجازات حبس کنیم.
مدیرکل زندان‌های لرستان نیز در این دیدار پس از تشریح اقدامات فرهنگی و فعالیت‌های زندان‌های استان در عرصه کتاب، گفت: امروزه توجه به بُعد تربیتی در زندان به‌صورت ویژه پیگیری می‌شود و زندانیان ما در عرصه کتابخوانی حائز رتبه های برتر کشوری شده‌اند.
عبدالمجید کشوری ادامه داد: با ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در بین مددجویان زندان می‌توانیم شاهد کاهش رفتارهای ناصحیح باشیم. اگر تلاش کنیم یک نفر را احیا کنیم مانند این است که کل جامعه را احیا کرده‌ایم.
وی اظهار کرد: بازگشت شرافتمندانه زندانی به جامعه که شعار سازمان زندان‌های کشور است از دین مبین اسلام و آرمان‌های حضرت امام (ره) متأثر شده و فرهنگ مهم‌ترین شاخصه‌ این نوع نگاه است. هرچه قدر عملکرد ما در حوزه اصلاح و تربیت بهتر باشد، نرخ این بازگشت افزایش یافته و امکان بروز جرم در جامعه کمتر می‌شود.
مدیرکل زندان‌های لرستان خاطرنشان کرد: مجموعه کتابخانه‌های عمومی همواره توجه خاصی به کتابخانه‌های مشارکتی زندان‌های استان داشته که جای تقدیر و تشکر داشته و انتظار داریم تقویت و ارسال منابع به صورت مستمر به این کتابخانه‌ها با توجه به استقبال گسترده زندانیان، مدنظر باشد.
وی همچنین گفت: در حال تدوین کتابی با عنوان «تلخ و شیرین» که مجموعه خاطرات کارکنان زندان‌ها هست هستیم و در این خصوص نیز نیازمند مساعدت اداره کل کتابخانه های عمومی استان هستیم. 
انتهای پیام

http://www.Lor-Online.ir/Fa/News/956466/تاکید-بر-کارهای-فرهنگی-عمیق-و-ماندگار-کتاب-محور-در-زندان‌های-لرستان
بستن   چاپ